Pokračování rally amerických akcií?

Mezi největší trendy roku 2014 s jistotou patří překvapivě silný růst americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa. Tato divergence snížila výnosy dluhopisů, zajistila růst dolaru, měla za následek pokles cen komodit, a byla hnacím motorem pro historická maxima amerických akciových trhů. Nicméně zatímco ceny akcií nadále prudce stoupají, valuace začínají být přemrštěné a předstihují hospodářský růst. To zanechává investory, kteří sledují tradiční metriky, znejistěné ohledně svých investic v příštím roce.

Japonsko a Evropa bojují s hrozbou deflace a recese. Ekonomiky národů produkujících ropu, jako je Rusko, jsou devastovány propady cen komodity, což je samo částečně způsobeno zpomalením globálního růstu a růstem americké výroby energie. Tento trend posílil dolar, zlepšil postavení amerického spotřebitele a způsobil výrazný pokles výnosů dluhopisů po celém světě. To vše způsobuje, že se americké akcie v očích investorů stávají přitažlivější a to jak z relativního tak i ekonomického hlediska.

Nicméně, rostoucí valuace má za následek, že někteří takzvaní hodnotoví investoři začínají být skutečně obezřetní. Podle Marca Chandlera z firmy Brown Brothers, jediné co momentální investoři do akcií mohou dělat, je modlit se. „Problém s hodnotovým investováním je, že čas od času trh neposkytuje příležitost k hodnotové investici. Disciplína znamená počkat, dokud nenajdete hodnotu, jež by vám dávala vhodnou příležitost ke koupi. Co se momentálně děje na akciových trzích, má blíže ke gamblerství, nežli k investování. Myslím, že momentálně je lepší zůstat v hotovosti.“

Způsob, jakým se průměrný investor liší od institucionálních, je, že průměrní investoři mají možnost volby – tzn. mohou si určit, kdy a do jaké míry chtějí participovat na trzích. Institucionální investoři nemohou sedět s rukama založenýma, a tak skupují americké akcie, protože momentálně neexistuje lepší alternativa.

Masivní rally akciových trhů

„Více jak tři a půl roku investujeme do akcií, nicméně momentálně již nemáme pohodlí nákupu na trhu, který je podhodnocený,“ říká Albert Brenner, tržní stratég fondu, jenž spravuje více jak 5,5 miliardy dolarů. 

Avšak i tak existuje stále možnost, že momentální nadšení bude nadále podporovat akciovou expanzi během roku 2015. Vzhledem k tomu by mohla být sázka na pokles trhů bolestivým obchodem v nadcházejícím roce.

„Když je trend v pohybu, disponuje mocnou silou. I když mnoho z toho, co se momentálně děje nemusí nutně trvat věčně, USA se zdají být ve výhodě, která může mít trvání ještě několik dalších let,“ dodává Brenner.

Newsletter