Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Pokračující zdražování donutí ČNB přitvrdit

Klíčové body

  • Nad očekávání trhu i ČNB vyšší číslo inflace za srpen podpořilo spekulace o ještě agresivnějším zvyšování sazeb.
  • Bankovní rada ČNB by na zářijovém zasedání mohla zvýšit úroky o 50 bazických bodů.
  • Koruna v návaznosti na vyšší inflaci a spekulace o sazbách krátce zpevnila na nejsilnější hodnoty od příchodu pandemie.
Zdroj: ČNB

Češi museli sáhnout do svých kapes zase o něco hlouběji. Cenová hladina v České republice vzrostla v srpnu roku 2021 meziročně o 4,1 %. Jedná se o nejvyšší nárůst za posledních 13 let. Nic nenasvědčuje tomu, že by se růst měl v následujících měsících zastavit. Meziměsíční růst inflace v srpnu zpomalil na 0,7 % oproti červencovému 1% tempu. Jedná se o překvapení, protože trhy očekávaly meziměsíční růst srpnové inflace o 0,1 %. Růst cenové hladiny o šest desetin procentního bodu nad očekávání tak vytváří dodatečný tlak na politiku České národní banky. Oči se proto upírají na zářijové zasedání bankovní rady. Vlivem rostoucí inflace se zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů místo očekávaných 25 bodů jeví jako stále pravděpodobnější, což je silným fundamentem pro pevnější korunu.

Předpověď České národní banky v současné prognóze ukazovala na očekávaný meziroční růst cenové hladiny v srpnu ve výši 3,1 %. V prognóze tak byly podhodnoceny některé významné proinflační tlaky, což způsobilo rozdíl oproti skutečnosti ve výši jednoho procentního bodu – tedy téměř o třetinu. Rozdíl mezi prognózou ČNB a skutečností ležel především v rychlejším než očekávaném růstu jádrové inflace a ceny potravin.

Již několik měsíců v řadě se na inflaci projevuje růst cen nemovitostí skrze tzv. imputované nájemné, které je na rozdíl od cen nemovitostí při výpočtu inflace zařazeno do spotřebního koše. Jedná se o hypotetické nájemné, které by majitelé nemovitostí, ve kterých bydlí, inkasovali, kdyby je pronajímali. S rostoucí cenou nemovitostí proto vcelku logicky roste i hodnota tohoto hypotetického nájemného. Díky tomu výsledná inflace alespoň do jisté míry odráží situaci na trhu s bydlením, které Česká národní banka svojí uvolněnou měnovou politikou příliš nepomáhá. K růstu přispívá také meziroční nárůst cen energií, který je způsoben stále dražší ropou. Prudký růst cen emisních povolenek a komplikace s novým ruským plynovodem přispějí k růstu cen energií v dalších měsících.

Z veřejné komunikace členů bankovní rady jde poznat, že alespoň část radních je přesvědčena o přechodnosti inflačních tlaků. Inflace by měla v roce 2022 „sama“ pozvolna klesat vlivem vyšší srovnávací základny z letošního roku. Především pak u cen pohonných hmot a dalších energií. Alespoň částečné utlumení proinflačních tlaků v roce 2022 lze očekávat vlivem zlepšení na straně nabídky. Zpoždění v dodávkách a neschopnost včas uspokojit poptávku lze v roce 2021 spatřit téměř ve všech sektorech výroby po celém světě. Problému nepomáhá ani přetížení sítě mezinárodní lodní dopravy. To se přirozeně projevuje prudkým růstem cen. Zlepšení situace by pomohlo ulevit od tlaku na růst cen. Existují však stále významné nejistoty, které pramenní z pandemické situace především v asijských zemích, kde se nachází významná část světových výrobních kapacit. V případě dalších explozí nákaz a lockdownů lze naopak očekávat posílení proinflačních tlaků.

Nejvyšší meziroční růst inflace za posledních 13 let vytváří před zářijovým zasedáním tlak na radu České národní banky. Inflace se nachází vysoko nad tolerančním pásmem inflačního cíle. I proto v Roklen očekáváme zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání. Vzhledem k výši inflace sázíme na zvýšení o 50 bazických bodů, což by se projevilo ve zpevnění koruny, kdy trhy v současnosti zacenily očekávané navýšení o 25 bodů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1782 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1743 do 1,1847 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,51 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,23 až 25,436 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,44 až 21,59 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny.

Newsletter