Pokrizový sumář aneb když se trhy a ekonomika rozcházejí

Od září 2008, kdy vypukla poslední finanční krize, uplynulo téměř devět let. Tato událost se do historie zapíše velkým písmem, jelikož zažehla dobu bezprecedentních hospodářských opatření. Pravdou však je, že jejich dopad na trhy a reálnou ekonomiku byl zcela odlišný.

V tomto směru je řeč především o měnové politice. V roce 2009 světlo světa spatřila politika snižování úrokových sazeb na technickou nulu, která byla navíc podpořena programy tzv. QE, v jejichž rámci se do oběhu dostávala dodatečná likvidita. Jak na tyto praktiky zareagovaly trhy? Podle banky Goldman Sachs jsme se mohli radovat z rapidního růstu. To samé se však nedá říci i vývoji reálné ekonomiky.

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

„Chtěl jsem dát věci do kontextu a ukázat, co se v pokrizové době s nástupem kvantitativního uvolňování stalo s cenami napříč celým světem,“ představil graf uvedený výše Peter Oppenheimer, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, během svého vystoupení na londýnské investiční konferenci.

Graf zobrazuje vývoj vybraných investičních aktiv na levé straně, na pravé je pak možné nalézt vývoj ukazatelů reálné ekonomiky – oboje měřené od ledna 2009. Jak je patrné, největší boom, a to o více jak 100 %, zažily americké a evropské dluhopisy s vysokým výnosem společně s akciovými indexy S&P 500 a MSCI World. Na druhé straně pak stojí vývoj mezd, inflace a cen nemovitostí a komodit, které dosahují sotva zlomku toho, co je možné spatřit na straně cenných papírů.

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

„To, čeho jsme byli svědky, je desinflace v reálném světě a inflace v případě aktiv,“ řekl Oppenheimer. „Nejvíce se dařilo akciím, jak americkým, tak i evropským. A to vše za situace minimálního ekonomického růstu.“

Co si z těchto dat odnést? Rally, který započala v roce 2009, byla tedy tažena pouze a jen centrálními bankami. Reálná ekonomika, neboli ten nejdravější fundament a zdroj možného růstu, za tímto vývojem výrazně zaostával.

Dobré vědět, především v době, kdy se nacházíme v přelomové fázi směrem k tzv. úrokové normalizaci…

Trump rally a bankéři? Šéf „Goldmanů“ vydělal 140 milionů

Newsletter