Poláci překvapili sražením sazeb. Co se bude dít na koruně?

Polská centrální banka překvapila prudkým sražením hlavní úrokové sazby. Očekával se pokles o čtvrt procenta na 1,75 %, banka se jej ale rozhodla zdvojnásobit na 1,50 procenta. Oslabením od 4,168 k 4,178 k euru reagoval polský zlotý a oslabily také polské akcie. Prudké snížení sazeb dopadne zejména na polské banky a jejich akcie na burze skrze tlak na úrokové marže bank. O 50 bodů klesá také lombardní sazba.

Polské sazby a ECB

Polské rozhodnutí bylo od počátku týdne považováno za hlavní faktor, který ovlivní vývoj měn v regionu střední a východní Evropy. Širší záběr bude mít čtvrteční měnové rozhodnutí ECB a především následná slova Maria Draghiho. V tomto měsíci má ECB spustit široké odkupy aktiv.

O QE se nebojte, ECB si poradí. Detaily ve čtvrtek?

Na domácím poli pokračuje skrze média diskuse mezi ČNB a prezidentem Zemanem. Analytici Citi v dnešní zprávě označili slova prezidenta Zemana za „snahu zvýšit svou popularitu skrze napadání politiky ČNB, jejíž intervenční program prezident Zeman zvykne kritizovat“.

Zeman, ČNB a euro

„Přijetí eura v ČR v roce 2017 s jistotou nestihneme,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer pro DVTV s odkazem na mechanismus ERM II a další povinnosti před přijetím společné evropské měny. Podíváme-li se na tempa růstu zemí v eurozóně a mimo ni, neeurozóna od roku 2009 setrvale roste rychleji a nezdá se, že by euro pomáhalo ekonomikám, které v ní jsou, dodal. „Tato vláda má v programu přípravu podmínek k přijetí eura pro další vládu,“ řekl pak k připravenosti ČR na euro. „Je to rozhodnutí politiků,“ uvedl v reakci na osobní postoj k euru.

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

„Pokud se příští vláda rozhodne (na počátku roku 2018) pro přijetí eura, tak neodvolatelná parita EURCZK by byla stanovena nejdříve v polovině roku 2020,“ uvedli analytici Citi.

Prezident Zeman označil člena bankovní rady Jiřího Rusnoka za excelentního kandidáta na nástupce současného guvernéra ČNB Singera v polovině příštího roku. Další nové členy bankovní rady Zeman (bude-li ve funkci) jmenuje v únoru roku 2017. Ani ten ale ve svých vystoupeních vůči přijetí eura také přehnaně aktivní není.

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Korunu nesměruje jen Zeman

Euro k americkému dolaru dnes ztrácí necelé půlprocento k 1,1135 EURUSD, koruna k euru je stabilní u 27,48 k euru a necelé půlprocento k 24,68 ztrácí vůči americkému dolaru. Podle analytiků Citi za posílením koruny, která se letos v lednu obchodovala i nad 28 korunami k euru, stojí i další faktory, než jen útok prezidenta Zemana na ČNB.

Koruna stabilní, dolar dál na vrcholu

„ČNB pomýšlí spíše na další uvolnění měnové politiky, než na její utažení. Nabídka možností pro uvolnění české měnové politiky je velmi omezená a další zvýšení intervenční hranice EURCZK (pokud to bude zapotřebí) zůstává pro ČNB první možností. Zvláště poté, co bankovní rada ČNB uvedla, že tržní kurz koruny bude jedním z faktorů (společně s vývojem mezd a dopadem kvantitativního uvolňování ECB na eurozónu), který ovlivní případnou diskusi ohledně zvýšení intervenční hranice EURCZK,“ uvedli analytici Citi ve své zprávě.

Opřeno o zprávu ČNB o inflaci se domnívají, že ČNB předpokládá úroveň EURCZK na 27,8 v prvním čtvrtletí 2015, následováno 27,5 v několika dalších čtvrtletích. „Pokud tedy bude koruna po delší dobu pod těmito úrovněmi, bude to desinflační faktor. ČNB tedy ještě může vybrat jiný nástroj – negativní úrokovou sazbu – pokud bude dlouhodobější tlak na intervenční hranici EURCZK na 27 a pokud se tedy ČNB rozhodne tuto úroveň bránit namísto pokusu o její zvýšení,“ míní analytický tým Citi. 

Newsletter