Policie zatýká kvůli fotovoltaice, patřící ČEZ. I u Langera

AKTUALIZOVÁNO:  Policisté dnes kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci prověřují mimo jiné jedno z krajských policejních ředitelství a celostátní útvar spadající pod policejní prezidium, řekl novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý. Detektivové z ÚOOZ zasahovali v Praze a Olomouckém kraji, zadrželi již několik osob. Podle České televize se akce týká jihočeské solární elektrárny Ševětín.

Policie podle informací ČTK zasahovala na olomouckém hejtmanství, krajském ředitelství olomoucké policie, v domě bývalého ministra Ivana Langra v centru Olomouce a v domě podnikatele Ivana Kyselého. Server Novinky.cz také ráno uvedl, že Langer a Kyselý byli u výslechu na policejním prezidiu.

Podle Tuhého nyní kriminalisté shromažďují důkazy z výpovědí zadržených lidí. „Provádějí se také domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor na několika místech České republiky,“ prohlásil policejní prezident. Podle redaktora ČTK se policie dopoledne pohybovala například právě v domě bývalého ministra Langra v centru Olomouce a v domě podnikatele Kyselého.

V souvislosti s podezřením na úzké vazby na Kyselého a bývalého vysoce postaveného politika Langra vyšetřovala v minulosti Generální inspekce bezpečnostních sborů jednoho z náměstků olomouckého policejního ředitele. Zabývala se tehdy také tím, zda mohly mít jejich vztahy vliv na vyšetřování některých kauz. Inspekce však nakonec případ odložila. ČT pak uvedla, že se detektivové budou zajímat o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Akci připravovali policisté několik měsíců, případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Kriminalisté ani žalobci se však zatím nechtějí ke kauze detailněji vyjadřovat. Podle Tuhého by mohli být konkrétnější zhruba za tři dny.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v ČR. Provoz zahájila v prosinci 2010, vlastníkem je nyní polostátní ČEZ. Společnost ČEZ nemá zatím k zásahu žádné informace.

Podle nedávných informací Respektu při stavbě parku v Ševětíně zmizelo sto milionů korun. Stejnou sumu detektivové podle Respektu zmrazili na účtech jednoho z hlavních garantů stavby elektrárny, olomoucké firmy IES Recycling, kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za vícepráce na stavbě, které se ve skutečnosti nedělaly. Druhým garantem projektu byla firma Mapro. Její tři bývalí majitelé podle Respektu tvrdí, že desítky milionů korun odcházely z Mapra například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí Langer. Za projektem stála od začátku neznámá firma Gentley, ještě před prodejem do rukou ČEZ koncem roku 2009 firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS).

„Elektrárna má licenci, pokud by byl prokázán pravomocný trestný čin související s jejím udělením, tak by rozhodnutím soudu licence zanikla,“ řekl ČTK mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka. Do té doby nemá úřad podle něj k zásahu, co říci. „O všech elektrárnách podobné velikosti jsme před dvěma lety dali naše informace orgánům činným v trestním řízení v rámci koordinačního týmu. Skutečně netuším, kdo, co a jakým způsobem tam teď aktuálně řeší,“ dodal.

Elektrárna Instalovaný výkon (MW) Majitel
Ralsko (okres Česká Lípa) 38,3 ČEZ
Nová Ves-Vepřek (okres Mělník) 35,1 FVE CZECH NOVUM, s.r.o.
Ševětín (okres České Budějovice) 29,9 ČEZ
Chomutov 26 Z-Group Steel Holding, a.s.
Brno Tuřany 21,2 Brno Solar Park, s.r.o.
Mimoň (okres Česká Lípa) 17,5 ČEZ
Vranovská Ves (okres Znojmo) 16 ČEZ
Stříbro (okres Tachov) 13,6 Solar Stříbro, s.r.o.
Uherský Brod (okres Uherské Hradiště) 10,2 Divalia, a.s.
Chrudichromy (okres Blansko) 10 Photon Park, Photon Forest, s.r.o.

Zdroj: ERÚ, www.justice.cz

Aktuální zásah není jediným problémem týkajícím se solární energie v ČR. Soudy už řeší spory, kdy někteří provozovatelé solárních elektráren získali údajně neoprávněně licenci na provoz elektrárny na konci roku 2010, a zajistili si tak vyšší výkupní ceny, než kdyby licenci dostali až v dalším roce. Nejvyšší státní zástupce kvůli tomu podal na soud více než 20 žalob. Jeho bilance je vyrovnaná. Deseti žalobám Krajský soud v Brně vyhověl a deset jich zamítl. Některé případy se už dostaly k Nejvyššímu správnímu soudu.

Newsletter