Policie zavřela centrum Bruselu. Média žádá o ticho, lidi o respekt

Belgické bezpečnostní síly dnes večer uzavřely několik ulic v centru Bruselu v souvislosti s teroristickou hrozbou. Podle místních médií i zpráv ze sociálních sítí byli lidé bydlící v oblasti vyzváni, aby se nepřibližovali k oknům a hoteloví hosté, aby nevycházeli. Belgická vláda jen krátce před začátkem dění v centru města rozhodla, že čtvrtý, nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření v Bruselu bude prodloužen až do pondělí. Policie žádá o ticho média i občany s uvolňováním informací na sociální sítě.

Uzavřeno je bezprostřední okolí centrálního historického náměstí Grand Place. K přehrazení jedné z ulic použili policisté dokonce autobus městské hromadné dopravy. Množství policistů a vojáků, kteří ve městě s ochranou bezpečnosti pomáhají, hlásí média i ve čtvrti Etterbeek na východ od centra města.

Belgie je v nejvyšší pohotovosti kvůli hrozbě útoků v Bruselu

Policie večer požádala média a veřejnost o zdrženlivost při zveřejňování detailů o nynější operaci například na sociálních sítích.

Bezpečnostní opatření byla na čtvrtý stupeň zvýšena počátkem víkendu kvůli věrohodným informacím o bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Podobat by se prý měl tomu, který v pátek 13. listopadu vzal v Paříži život 130 lidem.

Bruselská policie už více než týden pátrá po Salahovi Abdeslamovi, který se údajně přímo zapojil do atentátů ve francouzské metropoli a poté se vrátil do bruselské čtvrti Molenbeek, kde žil. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

V Bruselu tak od soboty nejezdí metro, zavřeny jsou muzea a galerie, zrušena byla řada sportovních či kulturních akcí. Po dnešním rozhodnutí o pokračování tohoto stavu je jasné, že v pondělí zůstanou uzavřeny i místní školy, včetně vysokých.

Brusel online: Sledovat můžete také na partnerském webu Echo24.cz

Ve městě sídlící instituce EU o konkrétní hrozbě nevědí, přesto také zvýšily míru bezpečnostních opatření. Eurokomisařka Kristalina Georgievová na Twitteru oznámila, že úředníci komise, u nichž to je možné, mají pracovat z domova. Kromě jednání ministrů školství a důležité schůzky ministrů financí zemí platících eurem k situaci okolo zadluženého Řecka, byla zrušena všechna pondělní jednání v budově Justus Lipsius, kde jednají zástupci členských zemí.

Česká ministryně školství Kateřina Valachová večer ze zdravotních důvodů svou účast na pondělním bruselském jednání zrušila, oznámila česká diplomacie.

V Bruselu zůstává v platnosti nejvyšší stupeň ohrožení

V Bruselu zůstává v platnosti nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Po zasedání bezpečnostní rady státu to dnes řekl belgický premiér Charles Michel. Pro zbytek země platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení. Bude posílena přítomnost policie i armády v ulicích, školy budou v pondělí zavřené, v provozu nebude ani metro. O zrušení či prodloužení mimořádných opatření se rozhodne opět v pondělí odpoledne.“Obávám se atentátu podobnému tomu v Paříži,“ uvedl belgický premiér. Brusel podle něj čelí „vážné a bezprostřední“ hrozbě koordinovaných útoků, které by se mohly odehrát zároveň na několika místech.

Cílem teroristických útoků by se mohla stát nákupní střediska, obchody a hromadná doprava. Belgická vláda proto podle premiéra bude usilovat o snížení počtu veřejných akcí s velkým počtem účastníků. Nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku platí v belgické metropoli už druhým dnem.

Starosta bruselské čtvrti Schaerbeek Bernard Clerfayt už dopoledne uvedl, že trvání nejvyššího stupně pohotovosti se nejspíše prodlouží, neboť pokračuje pátrání po dvou nebezpečných teroristech, kteří by mohli zaútočit.

„To nebezpečí tady je. Dozvěděli jsme se, že na území Bruselu se nacházejí dva teroristé a že mohou provést něco nebezpečného,“ citovala starostova slova agentura DPA. „Proto musíme zůstat velice obezřetní,“ dodal Clerfayt.

Bruselská policie už více než týden pátrá po Salahovi Abdeslamovi, který se údajně přímo zapojil do atentátů ve francouzské metropoli z 13. listopadu a poté se vrátil do bruselské čtvrti Molenbeek, kde žil. Jeden z Abdeslamových bratrů se v Paříži vyhodil do povětří.

O „několika podezřelých“ osobách se vlámské televizi VRT dnes zmínil i belgický ministr vnitra Jan Jambon. „Hrozba je větší než jen samotný Abdeslam,“ řekl. Jde „o několik podezřelých, proto jsme přijali takové množství opatření,“ dodal.

Abdeslamův starší bratr Mohamed je přesvědčen, že „Salah se na poslední chvíli rozmyslel a neudělal to, co původně udělat zamýšlel“. „Je to víc než jen moje naděje, je to přesvědčení. Salah je velmi inteligentní, myslím, že se na poslední chvíli rozmyslel,“ řekl televizi RTBF. Zároveň znovu svého bratra vyzval, aby se vzdal.

Belgické úřady vyhlásily v sobotu v Bruselu, kde sídlí také instituce Evropské unie a NATO, čtvrtý, nejvyšší stupeň ohrožení kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. Předseda vlády také v sobotu na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady státu řekl, že panují obavy, že „by několik osob se zbraněmi a výbušninami mohlo zahájit útok… možná na několika místech“.

Ani dnes, stejně jako v sobotu, nejezdí v belgické metropoli metro, většina autobusových a tramvajových linek je ale v provozu. Opatření se týká i fotbalových zápasů a úřady vyzvaly obyvatele, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací lidí. V ulicích města jsou nadále policejní a vojenské hlídky.

Newsletter