Politické turbulence? Rozhodující faktor v souboji libry a eura

Mezi analytiky se hovoří o nejrozporuplnějších odhadech sledovaného souboje mezi librou a eurem za poslední dekádu. Determinujícím faktorem pro rok 2017 bude, který z politických regionů zažije větší politické a společenské turbulence.

Odborníci se snaží odhadnout, jestli britské opuštění EU bude mít větší, či menší vliv na stabilitu libry než vzestup politického populismu napříč Evropou. Obě teorie se promítají do průzkumu, který dnes zveřejnila agentura Bloomberg.

S trendem roku 2016, kdy evropské centrální banky nakupují jeden dluhopis za druhým, se investice do dvou hlavních evropských měn stala jednou z nejpopulárnějších cest pro investování na místních finančních trzích. V průzkumu je vidět největší rozdíl v předpovědi kurzu od roku 2006. Nejnižší odhady hovoří o rozmezí od 73 pencí za euro až po libru za euro ke konci roku 2017 (viz graf níže).

Libra vystoupila na několikaměsíční maxima vůči dolaru a euru

„Na obou stranách lamanšského průlivu můžeme v následujících 12 až 24 měsících pozorovat velké politické riziko,“ uvedl Jeremy Stretch z Canadian Imperial Bank of Commerce. „Odkaz roku 2016 bude takový, že tradiční politické vztahy byly obráceny vzhůru nohama. Politická stabilita utrpěla v tomto roce velkou ránu,“ dodal.

Odhady analytiků se však shodují na tom, že na začátku příštího roku britské měně prospějí politické turbulence po celé kontinentální Evropě. Mezi nejočekávanější patří francouzské prezidentské volby na jaře 2017 a také volby v Nizozemí, kde je favoritem populista Geert Wilders, který byl ostře kritizován za své extrémní osobní názory. Nelze také opomenout, že volební rok čeká i Itálii, kde už v současnosti je politická situace velmi nestabilní. Tyto a několik dalších událostí napovídají, že britská libra má v porovnání s eurem před sebou klidný rok.

„Libra může růst zejména relativně vůči euru,“ uvedl Lee Hardman z MUFG. Jeho předpověď je 80 pencí za euro v první polovině roku 2017. To je úroveň, které libra nedosáhla od odsouhlasení brexitu. Libra je za rok 2016 druhou nejvíce propadající měnou po mexickém pesu. Celkový propad vůči euru již činil 12 % a vůči dolaru dokonce raritních 15 procentních bodů.

Newsletter