Polská centrální banka intervenovala proti silnému zlotému

Klíčové body

  • Zlotý v pátek chvilkově oslabil téměř o dvě procenta.
  • Polská centrální banka po deseti letech přistoupila k devizovým intervencím.
  • Optimistický výhled pro rizikové měny na příští rok dostal varování.
Zdroj: PhotoMIX-Company, Pixabay

Polský zlotý zažíval z pohledu volatility velice klidný týden. Páteční předvánoční obchodování s nižší likviditou ale přineslo opak, když polská centrální banka intervenovala proti apreciaci zlotého. Svojí aktivitou na devizovém trhu tamní měnu chvilkově oslabila o téměř dvě procenta, a přinesla tak signál, že všechny rizikové měny se v příštím roce očekávaným ziskům možná těšit nebudou.

Polská ekonomika si prochází nejhorší recesí od pádu komunismu. Rada pro měnovou politiku již několikrát varovala, že se zlotý nachází na až příliš silných úrovních, které nejsou v souladu s hladkým procesem obnovy tamní ekonomiky. Zlotý na poslední vyjádření po měnověpolitickém zasedání 2. prosince reagoval pouze krátkodobějším oslabením, aby se v průběhu měsíce posunul pod hranici 4,45 EURPLN, kde se stabilně obchodoval až do pátku, kdy v průběhu dne vytvořil nejširší obchodní pásmo od 29. září. Od ranních hodnot okolo 4,4360 EURPLN se po zásahu centrální banky chvilkově posunul až nad 4,5180 EURPLN. V odpoledních hodinách pak zlotý své ztráty zkorigoval a uzavřel pod 4,47 EURPLN s denní ztrátou 0,66 %.

Polská centrální banka tento krok devizové intervence proti zlotému sice nepotvrdila, podle agentury Bloomberg to ale potvrdily dva nejmenované zdroje přímo spojené s danou transakcí. Vzhledem k pozitivnímu výhledu pro příští rok, který podporuje posilování rizikových měn, se ale dá předpokládat, že tato intervence nebyla první a zároveň poslední. Pokračující apreciační tlaky by pravděpodobně donutily Polskou národní banku k dalším intervencím, když se z jejího pohledu vyhovující kurz zlotého vůči euru nachází okolo 4,50 EURPLN.

Vzhledem k tomuto pátečnímu signálu je možné, že se sentiment investorů lehce obrátí a vědomí, že v případě sázek na silnější zlotý obchodníci stojí proti centrální bance, která má v tomto ohledu neomezené pole působnosti, by mohl alespoň pro následující týdny lehce ochladit dosavadní pozitivní náladu na trzích. Slabší zlotý by pak znamenal větší konkurenceschopnost polského exportu, což je stěžejní bod v ekonomické obnově pro všechny exportně orientované ekonomiky.

Vývoj v první polovině příštího roku pak bude velmi zajímavý, jelikož kompletní distribuce vakcín a naočkování hlavních rizikových skupin, což by mělo být primárním cílem ve snaze předcházení dalším lockdownům, bude ještě nějaký čas trvat. Zda se to stihne před příchodem další vlny, která by nepochybně znovu poznamenala naše ekonomiky, je ve hvězdách. Stejně tak je tedy těžké předpokládat, jak se Polská národní banka zachová do budoucna a jaký postoj zaujme ohledně budoucích devizových intervencí, případně zavádění kurzového závazku, jako tomu bylo v případě České republiky v roce 2013.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2177 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2153 do 1,2206 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,29 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,18 až 26,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,49 až 21,69 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter