Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Polské snížení sazeb dokresluje hrozivý ekonomický obrázek

Klíčové body

  • Polské snížení sazeb vyvolalo spekulace o nepřiměřeném politickém vlivu na členy bankovní rady.
  • Snížení úroků mohlo být více hnáno reálnou obavou o budoucí vývoj polské ekonomiky než snahou zavděčit se vládnoucí garnituře.
  • Nervózní nálada rizikem slabších měny regionu, včetně koruny.
Zdroj: Depositphotos

Jedním z nezpochybnitelných principů finančních trhů je nezávislost centrálních bank na politické reprezentaci. V tomto směru byla z historické perspektivy odvedena slušná práce. Existují pravidla dodržovaná všemi vyspělými zákonnými systémy o volbě, době trvání a ztížené odvolatelnosti vrcholných představitelů centrálních bank, která zabraňují možnému ovlivňování jejich politiky.

Polská centrální banka snížila minulý týden svou referenční sazbu o 75 bodů. Jednalo se o neočekávaný krok, který oslabil polský zlotý, s nímž se svezly v sympatii i ostatní středoevropské měny, včetně české koruny. Jako prvotní reakce na tuto událost se vyrojily spekulace o nepřiměřeném politickém vlivu na členy bankovní rady. V Polsku se totiž blíží volby a nemalá část voličů má údajně těsně před refixací hypoték na vyšší úrovně. Jsme tedy svědky cynické hry ohrožující stabilitu polských financí za účelem krátkodobého politického prospěchu, nebo je ekonomická situace polské ekonomiky tak ohrožena, že centrální banka přikročila k nestandardnímu kroku bez ohledu na svou pověst?

Odpověď na otázku není jednoduchá. Dovoluji si tvrdit, že osazenstvo polské centrální banky nemůže být kompletně zpolitizováno. Ještě donedávna totiž monetární politika ležela na samém okraji zájmu volených politiků i občanů. Úrokové sazby byly na historických minimech napříč evropskými ekonomikami a pro dlužníky ať už soukromé nebo státní nepředstavovaly podstatnou překážku v jejich činnosti. Nebyl proto důvod dosazovat do rad centrálních bank zpolitizované aktéry. Inflace způsobená nárůstem cen energií podstatně změnila situaci, avšak zatím neuběhla dostatečně dlouhá doba, aby se tento fakt projevil zvýšeným zájmem o jejich činnost ústícím ve výměnu vedoucích představitelů. Neznám lokální polské nuance, ale přikláním se k názoru, že snížení úrokových sazeb mohlo být díky pomalosti procesu změny ve vedení více hnáno reálnou obavou o budoucí vývoj polské ekonomiky než snahou zavděčit se vládnoucí garnituře.

Polské snížení úrokových sazeb dokresluje hrozivý obrázek, který nám nabízí zbytek EU, a hlavně německé makroekonomické ukazatele. Průmyslová výroba i zakázky zde klesly již poněkolikáté v řadě. Finanční trhy a akciové indexy to zatím ponechávalo v relativním klidu. Polské úrokové překvapení však poslalo varovný signál, který nezůstal bez odezvy. Kurz české koruny například zareagoval agresivně risk-off a přehoupl se přes úroveň 24,30 za euro, která dlouho sloužila jako spolehlivá rezistence. Zároveň se přiblížil k horní hranici pásma, ve kterém chce ČNB zřejmě udržovat kurz v dlouhodobějším horizontu. Nálada je nervózní a jakékoliv nové negativní překvapení hrozí tím, že kurz posune o další patro výše.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0729 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0655 do 1,0771 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,40 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,63 do 22,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter