Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Polský zlotý je pro Čechy nejlevnější za posledních deset let

Klíčové body

  • Zlotý se včera obchodoval pod hranicí 5,60 PLNCZK.
  • Výhled pro zbytek pololetí je pro korunu nadále pozitivní.
  • V druhé polovině roku by měl zlotý najít půdu pod nohama.
Zdroj: Depositphotos

Minulý týden proběhlo měnověpolitické zasedání jak české, tak polské centrální banky. Na domácí scéně jsme se od centrálních bankéřů dočkali nečekaně jestřábího tónu, který nastartoval zisky koruny. Ta se včera posunula pod hranici 25,60 EURCZK, což jsou nejsilnější hodnoty od loňského oslabení spojeného s příchodem koronavirové krize. Koruna posiluje i vůči měnám regionu a zlotý, který se již několik měsíců drží na slabších úrovních, se na páru s českou měnou dostal pod hranici 5,60 PLNCZK a obchoduje se nejníže za posledních deset let.

Česká národní banka ve čtvrtek překvapila trh, když zaujala jestřábí postoj – navzdory tržním očekáváním, která počítala s revizí makroekonomické prognózy ve směru oddálení úrokové normalizace v čase. Únorová prognóza počítala s trojím zvýšením úroků v průběhu roku 2021, zatímco pomalejší ekonomická obnova během jara a přetrvávající protiepidemická opatření přiměla analytická oddělení předních bank působících na domácím trhu k odhadům počítajícím s žádným až dvojitým zvyšováním sazeb před koncem roku. Trh byl tedy značně překvapen, když ke změně prognózy v otázce úrokové normalizace v průběhu letoška nedošlo. ČNB tak nadále počítá s tím, že se hlavní úroková sazba bude koncem roku nacházet na úrovni jednoho procenta.

Pro domácí měnu se jednalo o pozitivní zprávu a kýžený impulz v nejistém prostředí. Posílení koruny v posledních dnech reflektoval i nárůst tržních sazeb. Páteční oslabení dolaru pak rizikovým měnám taktéž pomohlo, když jsme byli svědky překvapení ohledně dat sledujících tvorbu nových pracovních míst mimo sektor zemědělství v USA. Společně s nastartováním ekonomiky spojeným s aktuálním rozvolňováním a jestřábím výhledem ČNB by měl aktuální sentiment korunu nadále podporovat. Ta by se před koncem pololetí mohla vůči euru posunout ke sledované hranici 25,50 EURCZK.

Zasedání centrální banky bylo minulý týden na programu i v Polsku. Tamní měnová autorita taktéž zaujala více jestřábí postoj, než se očekávalo, což znamenalo skokové posílení zlotého o více než půl procenta. Zlotý ale do nového týdne nevstoupil dobře a značnou část předchozích zisků trhu zpět odevzdal. Zlotý sice disponuje poněkud lepším výhledem, než před pár měsíci, stále ho ale zužuje nedořešená otázka ohledně hypoték denominovaných ve švýcarských francích, probíhající kvantitativní uvolňování a vzdálenější návrat k normalizaci měnové politiky ve smyslu zvyšování úrokových sazeb. Ty by podle guvernéra Glapinskeho měly zůstat v průběhu letošního roku beze změny i přes výrazné inflační tlaky.

Cenový růst je v Polsku sice nejvyšší ze zemí Evropské unie, NBP ale argumentuje tím, že se jedná o přechodné cenové tlaky způsobené růstem cen ropy, elektřiny nebo například poplatky za odvoz odpadu. Tyto impulzy by tedy měly odeznít dříve než na horizontu měnové politiky. Na druhou stranu Polská národní banka uzavřela debatu ohledně snižování úrokových sazeb a je připravena utahovat měnovou politiku, pokud si to situace vyžádá. To je výrazný rozdíl v tónu centrálních bankéřů, kteří na předchozím zasedání ani nejevili známky debaty o možném snižování tempa nákupů aktiv na horizontu měnové politiky. To jsou tedy pozitivní zprávy pro polskou měnu, nicméně fakt, že ČNB s procesem normalizace měnové politiky přijde dříve, měl za důsledek značnější posílení koruny než zlotého. Ten se tak včera chvilkově obchodoval za méně než 5,60 korun, což jsou hodnoty, kam se kurz zlotého a koruny dostal chvilkově koncem března, před tím se zde ale naposledy nacházel před dlouhými deseti lety.

Zlotý se v posledních měsících sice nachází na velmi slabých hodnotách, a to po sérii devizových intervencí ze strany Polské národní banky v posledním čtvrtletí loňského roku, v průběhu letoška by se ale měl dočkat očekávaných zisků s tím, jak budou oslabovat inflační tlaky, a přijde růst reálných sazeb. Slabší kurz zlotého momentálně vyhovuje NBP i polským exportérům, v průběhu roku bychom ale měli být svědky návratu kurzu zlotého vůči euru pod hranici 4,50 EURPLN. Pro posun na silnější úrovně bude potřeba bližší a jasnější debata ohledně konce kvantitativního uvolňování, vyřešená otázka ohledně hypoték denominovaných ve francích a dlouhodobější inflační tlaky způsobené obnovou poptávky, které budou NBP tlačit ke zvyšování úrokových sazeb. Momentálně tedy koruna v rámci regionu vítězí a oprávněně posiluje nejrychlejším tempem. V druhé polovině roku by ale zlotý mohl zpevnit a pro Čechy zdražit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2125 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2103 do 1,2217 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,50 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,91 až 21,21 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter