Pomůže koruně pod 27,35 k euru Řecko nebo slova Singera?

Páteční vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové dokázalo pohnout trhem a americký dolar v pátečním večerním obchodování posílil na svá týdenní maxima 1,1018 EURUSD. Yellenová očekává, že i přes slabší příchozí data z americké ekonomiky je zvýšení sazeb Fedem v roce 2015 stále ve hře. Dolaru se tak podařilo prolomit hranici odporu 1,105 EURUSD a rozšířil své zisky, i když nutno dodat, že likvidita v pátek podvečer před dlouhým víkendem na dolaru hrála svou roli. V pondělí ráno dolar své zisky rozšířil nepatrně o 0,2 % a otestoval svou sílu pod úrovní 1,10 EURUSD. Při nízké likviditě a aktivitě, protože v pondělí je svátek jak v Londýně, tak i ve Spojených státech, se dolar posunul až na 1,0977 EURUSD, aby se vzápětí vrátil zpět k úrovni 1,1000.

Zprávy z Řecka, odkud se otevřeně hovoří o nesplacení červnové splátky Mezinárodnímu měnovému fondu, dolaru pomájí a euro naopak budou držet zpět od jakýkoli snah umazat část ztrát.

SYRIZA se střetla o splátku MMF. Výsledek: nezaplatíme

Celý tento týden se bude odehrávat na vlně zpráv z Řecka a i když samotný odchod Řecka z eurozóny může být pro euro pozitivní ve střednědobém horizontu, krátkodobé vychýlení a negativní reakce se dají očekávat.

Koruna dnes bude sledovat vystoupení guvernéra ČNB Miroslava Singera na obchodním fóru (avšak až od 17:10 hod.) a jakýkoliv náznak o síle ekonomiky či komentář kolem zakotvení koruny bude trh brat vážně a jako důležitý. I proto, že koruně se stále nedaří vymanit z úzkého rozpětí  27,35 – 27,40 EURCZK.

Tip: Víte, že skupina Roklen nabízí směnu měn pro firmy a podnikatele za nejvýhodnějších cenových podmínek mezibankovního trhu? Vyzkoušejte nás, volejte náš dealing +420 236 071 602 (v pracovních dnech od 8.30 do 17.30 hodin)

Silná data o důvěře v tuzemskou ekonomiku z dnešního rána nechala korunu klidnou a svátek v Londýně bude mít vliv na sníženou aktivitu na trhu. Koruna proti dolaru oslabuje na nová týdenní minima CZK 24,96 ve vleku silného dolaru proti euru.

Roste optimismus v průmyslu, ale i účet za benzín a naftu

Newsletter