Pondělí v plusu. Technologie rostly, telekomunikace propadákem

Americké akcie zahájily nový týden růstem. K plusovým číslům pomohl pozitivní sentiment výsledkové sezóny. Naprostá většina z již reportovaných firem totiž vykázala lepší než očekávané výsledky. Wall Street nezastavily ani pochybnosti o největší dohodě o převzetí  tohoto roku. Jako brzda působil i silný dolar a propad ropy.

Index S&P 500 je výše o +0,47 % až na 2151,33 bodech. Z celkem 120 firem indexu S&P 500, které již zveřejnily výsledky za 3Q 2016, jich celkem 77,5 % porazilo predikce trhu. Dow Jones si poté připsal +0,43 %, což odpovídá 18 223,03 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl nejvíce, a to +1 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5309,83 bodech.  Nejvíce se dařilo sektoru technologií, který si připsal +1,22 %. Nejhůře naopak skončil segment telekomunikací. 

Červená čísla této oblasti má na svědomí největší  převzetí tohoto roku. Už o víkendu byl oznámen plán telekomunikační společností AT&T ohledně převzetí mediálního konglomerátu Time Warner za zhruba 85 miliard dolarů. Pravdou je, že investoři tomuto dealu nevěří, o čemž nejlépe svědčí dnešní propad obou titulů (Time Warner -3,06, AT&T –1,68 %). Situaci se sice snažil zachránit šéf AT&T Randall Stephenson, podle kterého plán převzetí americké úřady schválí, ovšem ani to pokles nezastavilo.

AT&T dohodla převzetí Time Warner za miliardy dolarů

Šéf AT&T věří, že spojení s Time Warner úřady schválí

Během dne vystoupil prezident pobočky Fed v St. Lousi James Bullard. Ten ve své řeči varoval, že se dostáváme do doby, kdy budou nízké úrokové sazby novou normou trvající další dva až tři roky. Tento stav potrvá, dokud se americká ekonomika nepřehoupne z aktuálního „režimu“ nízké produktivity.

Právě Bullard patří v rámci měnového výboru k těm, kteří při posledním zasedání hlasovali proti zvýšení amerických úrokových sazeb.

Ropa má za sebou den poklesu. Brent spadla o -0,25 % až na 51,52 USD/barel, WTI pak o -0,25 %, což odpovídá 50,60 USD. Hlavním důvodem propadu bylo prohlášení, které přišlo z Iráku, ohledně toho, že se nezúčastní plánovaného snížení těžby zemí v rámci OPEC.

Podle slov iráckého ministra ropného průmyslu chce být země vyňata z povinnosti přispět svým dílem k omezení těžby. Hlavním argumentem je fakt, že se Irák stále nedostal na svou potenciální úroveň produkce „černého zlata“.

Dolar se během dne držel kolem 1,087 EURUSD.

Newsletter