Ponurý výhled Bundesbank: Německo nebezpečně blízko recese

Německo se nebezpečně rychle blíží sklouznutí do recese, varovala dnes tamní centrální banka. Bundesbank ve své dnešní prognóze odhaduje pouze minimální, ne-li nulový hospodářský růst ve druhé polovině letošního roku.

Doslova ponuré hodnocení Bundesbanky pro největší ekonomiku eurozóny přináší riziko dalšího umocnění aktuálních problémů 18členného bloku, jehož ekonomika zpomaluje vstříc stagnaci.

Bundesbanka předpovídá pouze malé zlepšení současného slabého výkonu německé ekonomiky do konce roku. Během druhého čtvrtletí poklesla o 0,2 procenta, a pokud dojde k poklesu i za třetí kvartál, dostane se Německo oficiálně do recese.

„Celkový hospodářský výsledek by měl být na úrovni druhého čtvrtletí, nebo jen o málo vyšší,“ uvedla německá centrální banka. „Vzhledem ke slabým průmyslovým objednávkám a pesimistické náladě mezi společnostmi, je výhled pro poslední čtvrtletí roku obdobně skromný.“

„Hlavní hnací motor růstu eurozóny dostal tvrdý zásah a to hlavně vlivem ukrajinské krize a následné sankční války s Ruskem. Německé oslabení se pravděpodobně dále rozšíří do dalších částí eurozóny,“ uvedl Holger Schmieding, ekonom z Berenberg Bank. 

Německo sráží výhled růstu ekonomiky. Bude investovat

Vláda minulý týden srazila prognózu růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 1,2 procenta z dosavadních 1,8 procenta, pro rok 2015 pak na pouze 1,3 procenta ze 2 procent. Očekávané zpomalení by ve svém výsledku mohlo zvýšit tlaky na německou vládu, aby podpořila skomírající ekonomiku.

A to se již zřejmě děje. Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel dnes po jednání se zástupci francouzské vlády řekl, že Berlín chce v příštích letech zvýšit investice o 3 procenta HDP, tedy přibližně o 50 miliard eur. Jedná se o reakci na apel Francie i například OECD.

„Zpráva OECD konstatovala, že Německo neplní cíl OECD mít podíl investic na HDP 20 procent. Dosahuje podílu 17 procent,“ řekl Gabriel. „Německá vláda vidí jako úkol pro příští roky dosáhnout podílu investic 20 procent. Významný podíl na tom by ale mělo mít zvýšení soukromých investic,“ doplnil německý ministr.

Newsletter