Evropské i americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Porostou sazby letos ještě dvakrát? Náznaky tu jsou

Přestože inflace v červenci meziročně oproti červnu klesla, stále je nad dvouprocentním cílem a Česká národní banka tak má důvod ještě jednou do konce roku zvýšit sazby. Anebo dokonce dvakrát. Že může být tempo rychlejší, ukazuje nejen dosavadní vývoj koruny, ale také bližší pohled na včera zveřejněnou statistiku vývoje spotřebitelských cen.

Ten totiž odhalí, že ČNB bude mít plné ruce práce s usměrněním trhu s bydlením a luxusním zbožím, jako jsou například dovolené. Pokud by chtěla ČNB pomoci snížit inflaci na dvě procenta a udržet jí tam, potom včerejší data nevylučují ani možnost dvojího zvyšování sazeb do konce roku. To už by mohlo vést k úrokovému diferenciálu, který by trh ocenil silnější korunou.

Ta po zvýšení sazeb z minulého týdne zareagovala dokonce oslabením, načež jak proti dolaru, tak proti euru pouze mírně posílila. Kurz koruny k dolaru se od května pohybuje stále ve stejném pásmu, což reflektuje kroky centrálních bank obou zemí. Ani kurz k euru neposiluje tak, jak by ČNB chtěla. Nedaří se mu zatím dostat ani na očekávaných 25,50 EURCZK. V době, kdy Evropská centrální banka (ECB) nechává sazby historicky nízko a pokračuje v kvantitativním uvolňování je to pro korunu nepříliš lichotivý výsledek.

Možnost druhého „hiku“ naznačuje i detailní pohled na ceny. Český statistický úřad vedle finálního čísla 2,3 procenta meziročně za červenec zveřejnil i podrobný rozklad vývoje cen v jednotlivých kategoriích spotřebního koše. Přestože inflace klesá, u několika důležitých položek ceny významně rostou.

Blíže k cílovaným dvěma procentům poslaly inflaci takové položky, jako byl cukr, který meziročně zlevnil o více než čtvrtinu. Klesaly také ceny oblečení a obuvi. V červnu ještě silně proinflační zelenina meziročně jen o měsíc později prudce zlevnila. Celkově to bylo právě odívání, obuv, potraviny a nealkoholické nápoje, co inflaci posunulo směrem ke kýženému cíli. Na druhou stranu rostly ceny bydlení, energií a dovolených.

Na ceny energií má ČNB vliv minimální, pokud ale chce zpomalit zejména růst cen bydlení, tak bude muset zintenzivnit dynamiku zvyšování sazeb. Kdyby ceny potravin začaly opět růst, což je vzhledem k letošnímu horkému prázdninovému počasí možné, nic jiného ji ani nezbyde.

Vzhledem k tomu, jak vlažně reaguje koruna na poslední zvýšení sazeb, je možnost dvojího zvyšování sazeb do konce roku stále pravděpodobnější. ČNB k tomu má k dispozici ještě dostatek času a řada čísel tomu nahrává, jen jsme během pokrizových let zapomněli, že se se sazbami dá hýbat častěji, případně více.

 

Newsletter