Porostou úroky? Budeme vědět po poledni. Co naznačí Rusnok?

Zvýší se Čechům úroky? Budeme to vědět dnes po poledni, kdy bude oznámen výsledek zasedání bankovní rady České národní banky, která se netradičně ve středu sejde v plné sestavě. Možnost zvýšení úrokových sazeb podpořili v předchozích týdnech někteří členové rady i šéf měnové sekce Tomáš Holub. Novou makroekonomickou prognózu budou mít centrální bankéři k dispozici až počátkem listopadu. Koruna se aktuálně obchoduje na úrovni 26,02EURCZK

Podle měnového stratéga banky ING Petra Krpaty by ČNB měla ještě letos zvýšit sazby o 25 bazických bodů na 0,5 %. Další dvě kola navyšování by pak měla proběhnout v první polovině roku 2018. Pokud by se tak bankovní rada držela velikosti 25 b.b., 2T repo sazba by se měla do poloviny příštího roku dostat až na rovné procento.

„Na evidentní přehřívání tuzemské ekonomiky reagovala ČNB již 3. srpna zvýšením referenční 14denní repo sazby o 0,2 procentního bodu na 0,25 %,“ okomentoval situaci ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec.

„Dle našeho názoru lze téměř s jistotou očekávat, že se letos dočkáme ještě dalšího nárůstu sazeb. Kdy? To už tak jednoznačné není,“ poznamenal Gec. Připomněl, že z ČNB zaznívala v posledních týdnech co se týče načasování různorodá vyjádření. Úrokový hike proto nelze vzhledem k expanzivní fázi cyklu ekonomiky a přestřelování inflačního cíle vyloučit již na zářijovém zasedání. Dalším důležitým faktorem pro měnové podmínky je i kurz koruny. Ten vlivem velkých pozic zahraničních investorů od exitu ani od otevření úrokového diferenciálu příliš neposílil. Pomohl tak k útlumu proinflačních tlaků nejspíš méně, než se původně očekávalo, dodal Gec.

Ve Spojených státech byla včera zveřejněna podnikatelská důvěra za září. Byla na úrovni 119,8 bodu, když v srpnu to bylo na 120,4 bodu. To je lehké zklamání, avšak v rámci odhadů. Také prodeje nových domů vykázaly lehký pokles na 560 tisíc, čekalo se 585 tisíc.

Dolar včera pokračoval v posilování, aktuálně je kurz na 22,10 USDCZK a vůči euru na 1,1774 EURUSD. Dolar reagoval na výsledek zasedání americké centrální banky (Fed) a také na výsledek německých voleb, které sice počtvrté v řadě vyhrála kancléřka Angela Merkelová, avšak výrazně ztratila.

Ze zahraniční dnes bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry v eurozóně a peněžní zásoba M3. V USA pak žádosti o hypotéku, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednané prodeje domů.

Newsletter