Porostou úroky i ceny. Konec roku bude pocitově nejhorší

Klíčové body

  • Guvernér ČNB Jiří Rusnok upozornil na rozvolnění inflačních očekávání lidí a firem.
  • Úrokové sazby podle Rusnoka dále porostou.
  • Kurz koruny zpevnil téměř na „předmichlovské“ úrovně.
Jiří Rusnok, zdroj: ČNB

Inflace dále poroste, stejně tak i úrokové sazby. Pocitově bude mnohem horší konec roku než léto. Tempo růstu cen sice zpomalí, avšak celková cenová hladina se bude dále zvyšovat, uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Trh s vyššími sazbami počítá. Kurz koruny se pak posunul téměř na „předmichlovské“ úrovně.

Guvernér Rusnok v Otázkách Václava Moravce upozornil na rozvolnění inflačních očekávání lidí a firem. Odukotvení těchto očekávání potvrzují například průzkumy napříč nefinančními podniky, které na horizontu tří let pracují s tempem růstu cen na úrovni téměř šesti procent (ČNB přitom cílí inflaci na dvou procentech). V takové situaci musí centrální banka jednat, uvedl Rusnok. Nesmí převládnout přesvědčení, že inflace a inflační očekávání tady s námi budou dlouho, doplnil.

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

Šéf bankovní rady hovořil i o povaze inflace s ohledem na nabídkové a poptávkové tlaky. Uvedl, že současné tempo růstu cen není pouze dovezené, ale má původ i v napjatém trhu práce, kde upozornil na neudržitelný růst mezd. Popřel zároveň, že by tento inflační šok bylo možné zhojit zvyšování minimální mzdy.

V situaci, kdy centrální banka čelí odukotvení inflačních očekávání, je třeba volit rétoriku jasným směrem. ČNB musí dát najevo, že je připravena v případě potřeby použít všechny dostupné nástroje, aby inflaci zkrotila. A to nehledě na povahu inflačních tlaků. Jejich rozdělení dává smysl v době, kdy jsou očekávání podniků a domácností na úrovni inflačního cíle. V takovém případě může centrální banka tzv. výjimkovat. To však není stav současné české ekonomiky.

Tržní výhled s rostoucími sazbami počítá. Na horizontu tří měsíců zůstává zaceněno navýšení o 70 bodů. Ve zbytku roku by pak měla trvat úroková stabilita. Předpokládáme, že většinu, pravděpodobněji ale celé, navýšení sazeb bankovní rada doručí na červnovém zasedání, na kterém se sejde naposledy v současném složení. Vyloučit přitom nelze ještě vyšší hike, a to například o procentní bod, pokud květnová inflace ukáže další pozitivní překvapení ve srovnání s výhledem centrální banky i trhu.

Pozitivem pro bankovní radu je vývoj koruny. Ta se v době po nedávné intervenci veze na relativně pozitivní náladě měn regionu střední a východní Evropy. To ji dostalo na úrovně jen pár haléřů od hranice, kdy kurz koruny začal oslabovat v souvislosti se spekulací o příštím guvernérovi ČNB a následném jmenování Aleše Michal na tuto pozici.

Rizikem slabší koruny je zhoršení globální tržní nálady. Na domácím poli pak jde o spekulace o budoucím složení bankovní rady ČNB. Převaha holubic v radě by mohla korunové obchodníky opětovně vyděsit. Pomyslnou brzdou oslabení zůstává možnost zásahu centrální banky, pokud by kurz koruny výrazně oslabil ve velmi krátkém čase.

Tento týden je domácí kalendář prázdný. Pro kurz tak bude důležitý zmiňovaný tržní sentiment, stejně tak i případné další komentáře k výhledu sazeb. U nich je však možné očekávat jistou opatrnost, jelikož členové bankovní rady mohou čekat na klíčové číslo domácí ekonomiky, kterým je inflace. Ta za květen bude zveřejněna 10. června. ČNB je přitom, jak zaznělo od guvernéra Rusnoka na posledním zasedání, velmi závislá na příchozích datech. O výrazné a trvající proinflačnosti současného prostředí však není třeba jakkoliv spekulovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0607 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0514 do 1,0639 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,50 až 24,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter