Portfolia nejbohatších

Jsou býčí vůči vývoji ekonomiky, preferují likviditu. Přes rekordní růst amerických akcií v posledních pěti letech důsledně drží i hotovost. Ultra bohatí neinvestují jako velká většina z „průměrných“. Snad proto že nemusí. Podle CNBC „průměrný“ boháč s investičním kapitálem ve výši 10 milionů dolarů a více vloží mnohem menší část portfolia (cirka 22 procent) do akcií, než tomu je u průměrného investora.

„Ultra bohatí koncentrují velkou část svého majetku v malém množství aktiv, nebo dokonce v jednom aktivu,“ říká Simon Smiles, investiční ředitel pro klienty u UBS Wealth Management a dodává, že dvě třetiny světové populace ultra bohatých jsou self made milionáři.

Výsledná nedostatečná diverzifikace je nicméně činí zranitelnými vůči konkurenčním, úvěrovým, technologickým a geopolitickým rizikům. „První pravidlo pro konstrukci portfolia je diverzifikace,“ říká.

Hotovost je král

Nejbohatší z bohatých, s čistým jměním 30 milionů dolarů a více, drží dokonce ještě větší procento svého majetku v hotovosti (25 procent), což je vystavuje riziku inflace, nemluvě o nákladech obětovaných příležitosti, podle nedávného reportu zhotoveného UBS bankou.

Solidní výkon private equity fondů společně s růstem volatility na akciovém trhu v letošním roce přinutil bohaté investory k diverzifikaci do tříd aktiv s růstovým potenciálem a nízkou korelací s akciemi. Přesto však mnoho ultra bohatých investorů v důsledku Velké recese zůstává u hotovosti, říká Shelley Bergman za Morgan Stanley. Svým klientům doporučuje nákup akcií private equity firem veřejně obchodovaných na burze cenných papírů.

„Svým klientům radím kupovat kotované cenné papíry private equity firem s transparentností a likviditou, nežli dávat těmto firmám kapitál k investicím a uzamknout tak své peníze na řadu let,“ říká.

Report také zjistil, že ultra bohatí investoři zvýšili v posledních 5 letech svojí realitní expozici na 25 procent z předešlých 23 procent. Jejich zbývající alokace portfolia se skládá z 12 procent alokace do aktiv s pevným výnosem, což odráží rekordně nízké výnosy státních dluhopisů, 11 procent v hotovosti a peněžních ekvivalentech, 6 procent v hedgeových fondech a 1 procenta v komoditách, přičemž zbylé 1 procento aktiv bylo definováno jako „různé“.

6% expozice hedgeových fondů tak udává značný pokles z 8 procent v roce 2013 a až 12 procent v roce 2007. „Mnoho ultra bohatých dává momentálně ruce pryč od hedgeových fondů a upřednostňuje likvidní a transparentní investice,“ říká Bergman. „To je trend, který započal po finanční krizi v roce 2008 a 2009 a věřím, že bude pokračovat. Bohatí chtějí mít snadný přístup ke svému kapitálu, v momentě, kdy si to přejí.

Co se týče budoucích akciových investičních příležitostí, Smiles říká, že ultra bohatí budou stále hledět směrem k evropskému akciovému trhu pro potřebnou diverzifikaci. „Oživení finančních trhů v Evropě je stále více jak dva roky pozadu za USA, avšak bude-li úsilí stabilizace ekonomiky úspěšné a investoři budou ochotni převzít větší riziko, nabízí se jim obrovský růstový potenciál.“

„Snažíme se investovat do míst, ve kterých stále ještě chybí kapitál davu. V posledních třech až čtyřech letech bojujeme s nadvládou amerických akcií od kterých nadále očekáváme růst, ale co týče příležitostí výhodných nákupů, stále hledíme směrem do Evropy.

Jak opravdu bohatí spravují své peníze?

Jak bohatí jsou opravdu bohatí? Určitě víc, než si myslíte

Newsletter