Posilovny a diety? Investiční předsevzetí pro rok 2017?

V posilovnách se nedá pohnout, roste poptávka po zdravé výživě a u dietologů se tvoří fronty. I to je dopad každoročních předsevzetí, která si dáváme. Jaké by si měl ale dát předsevzetí investor, který chce i v tomto roce zhodnotit své prostředky?

Rok 2016 byl podle ekonomů velmi zajímavým. Zcela poprvé se nějaká země rozhodla vystoupit z Evropské unie (Velká Británie) a zcela poprvé si Spojené státy zvolily do svého čela muže staršího 70 let (Donalda Trumpa). Není jediný důvod, aby rok 2017 byl na události chudší. Výnosy jsou na minimech, akcie na maximech (alespoň ty americké) a čeká nás nemálo volebních událostí po celé Evropě a oficiální nástup nového amerického prezidenta a jeho nepředvídatelného programu. Co tedy dělat s portfoliem, abychom v letošním roce zažili co nejméně negativních překvapení:

Kupujte dluhopisy s krátkou splatností

Nedá se bohužel nic jiného dělat. Byť tyto dluhopisy budou mít většinou nízký, někdy i nulový výnos. Dluhopisy tvoří přeci jen konzervativní část vašeho portfolia, která zkrátka v této době nic nevynáší. To, že české státní dluhopisy mají až do pětileté splatnosti záporný výnos, neznamená, že nakoupíte desetiletý s výnosem 0,5 % a budete spokojeni, jak jste vyzráli nad trhem. Pak se totiž ocitnete na deset let zamčení s takto nízkým ziskem. Pokud dojde k obecnému zvýšení sazeb, bude vás to hodně mrzet, protože si vaši kamarádi v ten okamžik budou kupovat stejný dluhopis s podstatně vyšším výnosem. Při delší než pětileté splatnosti by se tak mohl nejeden investor spálit. Do pěti let se pokuste zalovit ve vodách korporátních dluhopisů, kde se přeci jen nějaké výnosy nacházejí. Pokud udržíte Vaše portfolio dostatečně diverzifikované, máte solidní šanci, že se v roce 2017 nedočkáte negativního překvapení .

Prodávejte dluhopisy s dlouhou splatností

Na druhou stranu, na dlouhých splatnostech jste v posledních letech nadprůměrně vydělávali. Dluhopisové fondy měly výkonnost podobnou akciovým. Před pěti lety koupený český státní dluhopis totiž nejen spolehlivě vyplácel kupón, ale také strmě rostla jeho tržní cena. Důvodem je měnově -stimulační prostředí v EU, ale také intervence ČNB vůči české koruně. Díky ní se zahraničním investorům vyplatí směnit EUR do CZK a kupovat naše dluhopisy i se záporným výnosem. V případě, kdy očekáváme posílení CZK jim tento kurzový pohyb může bohatě vyvážit záporný výnos z dluhopisů. Jen pro představu, aktuální náklad na roční zajištění kurzu prostřednictvím forwardu se pohybuje kolem 1,5 % ročně (což je rekordně vysoká hodnota). Pokud tedy bude zahraniční banka nakupovat český státní dluhopis se záporným výnosem za účelem spekulace na posílení CZK, do -1,5 % ji to vyjde levněji, než tuto spekulaci provádět skrze forwardy.

Zpět k normálnímu investorovi. Pokud máte v portfoliu dluhopisy s dlouhou splatností, jednoduše se jich zbavte. To samé platí, i pokud je průměrná durace vašeho dluhopisového fondu vysoká – spokojte se s nastřádaným růstem a zrealizujte zisky.

Nepanikařit!

Bezpochyby největší ztrátu zaznamenali v roce 2016 investoři reagující na krátkodobé paniky. Brexit byl sice krátkodobým překvapením a výsledek referenda byl jiný, než se čekalo, prodat ale hned následující den byla největší chyba, kterou jste mohli udělat. Naopak za posledních sedm let se ukazuje, že takto negativní překvapení jsou většinou dobrou příležitostí k nákupu.

Obzvláště pokud jste dlouhodobý investor a vaše portfolio se nespoléhá jen na jednoho koně, vyplatí se v období paniky naopak své pozice navyšovat. Už Nathan Rothschild v osmnáctém století věděl, že nejlepší je nakupovat v době, kdy na ulici teče krev.

Sledujte americké firmy

Tématem číslo jedna bude v USA snížení korporátní daně. Trump se tím bude snažit přilákat zpět americké společnosti, které dnes daní mimo USA. Příkladem je i kauza největší americké společnosti dle tržní kapitalizace – Applu. Ten využíval daňových úlev v Irsku a v USA vykazoval pouze formální zisky. Mluví se o tom, že by americká korporátní daň mohla klesnout z přísných 35 % až na 15 %. Již aktuální očekávání růstu zisků firem v USA v roce 2017 je poměrně optimisticky nastaveno na 8 %. V případě, kdy by firmám poklesla daňová zátěž, by toto číslo mohlo být ještě vyšší.

V tento okamžik bych se nesoustředil přímo na Apple, kterému by přesunem zisků do USA naopak daňová zátěž vzrostla, ale na firmy, které opravu ve Spojených státech daní. Win-win by mohl být například u průmyslových společností, pokud Donald Trump naplní svou rétoriku v oblasti investic do infrastruktury.

Výhodnou investici nehledejte příliš daleko

Pozornost globálních investorů se pomalu vrací i do Střední Evropy. Jednak tu nacházejí zajímavé příležitosti k “arbitrážím“ (jako v případě českých státních dluhopisů), jsou zde relativně levněji oceněné akcie a v neposlední řadě vykazujeme poměrně slušné růsty HDP a stabilní politické prostředí. Pro vhodný investiční tip tak není potřeba chodit daleko. Nejeden lze najít i na pražské burze. Výhoda pak spočívá v tom, že se dá bezplatně dohledat podklad pro analýzu i následnou investici. Objem obchodů na pražské burze je již čtvrtým rokem stabilizovaný kolem 170 mld. CZK za rok. To, že objem dále neklesá z rekordních let 2005 – 2008 a neroztahují se spready. Proto je někdy mnohem snazší zainvestovat do firmy, od které odebírám elektřinu, plenky pro děti, či piju její výrobky, než složitě analyzovat zahraniční společnosti.

Poohlídněte se po nemovitostech

Jestliže ještě nemáte nemovitosti ve svém portfoliu, je stále vhodný čas pro jejich nákup. Ideálně však bez dluhu a se zaměřením na ty komerční, či průmyslové. V ČR poslední dobou vznikla řada fondů, které takové investice nabízejí i menším investorům. Ceny nemovitostí pro bydlení jsou nyní uměle vyhnané rostoucí poptávkou způsobenou velmi nízkými úrokovými sazbami. U komerčních a průmyslových prostor jsou ale výnosy stále zajímavé. K nim se může malý investor dostat prostřednictvím fondu, nebo korporátního dluhopisu z nemovitostní oblasti.

Stále víc portfolio manažerů míchá právě tyto produkty do diverzifikovaných portfolií, tak proč se k nim nepřidat.

Sledujte mezinárodní dění

Ano, bez toho to bohužel nepůjde. Nejeden pesimista predikuje Evropské unii rozpad již v roce 2017. Ani ne tak volby v Nizozemsku či Německu, důležitý bude jarní prezidentský souboj ve Francii. Mezi kandidáty totiž patří i členka krajně pravicové strany Front National – Marion Le Penová. Její popularita roste, protože ji volební odhady podceňují naprosto stejně, jako tomu bylo v případě Trumpa, italského referenda či Brexitu. Le Penová je přitom odhodlaná uspořádat referendum o vystoupení Francie z EU a obecně hraje na anti-migrační notu. Zásadní rozdíl francouzského opuštění EU vůči Británii tkví v tom, že Francouzi platí eurem. Jejich odchod by tak v idylickém případě jen pořádně rozhoupal měnovými trhy. Bez růžových brýlí by ale značně omezil růst na akciovém trhu a poslal výnosy státních dluhopisů zemí EU do nebes. Pokud budete na jaře investovat právě obdržené prémie, počkejte tedy raději, jak dopadnou volby ve Francii.

Nesázejte vše na jednu kartu

Diverzifikujte! Vím, tohle slovo slyšíte denně. Vlastně nic neznamená a jen se jím chrání investiční poradci. Ale v období, kdy je bezriziková úroková sazba nula a méně, je zkrátka potřeba dávat si trojnásobný pozor na zázračné nabídky na zhodnocení. Univerzální produkt, který by vám zhodnotil portfolio o desítky procent bez rizika, zkrátka neexistuje. Hrajme si tak s forexem, kupujme řecké státní dluhopisy, shortujme akcie, půjčujme na karavan ale všeho s mírou. Nosná část vašeho portfolia musí být zcela jinde.

Newsletter