Pošle Rusko ceny nafty nad 45 korun?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty v uplynulých dnech opět zdražily. Průměrná cena benzínu vzrostla o 9 haléřů na 40,57 Kč za litr. Cena nafty opět rostla výrazněji – o 19 haléřů na 40,41 Kč za litr. Pohonné hmoty jsou tak nejdražší od přelomu listopadu a prosince, nafta navíc výrazně dohání svou cenou benzín. Cenový rozdíl je již nižší než 20 haléřů, ještě během června přitom byla v průměru nafta levnější téměř o 6 Kč. V nejbližších dnech se tak dočkáme dražší nafty než benzínu.

Ve srovnání s minulým týdnem však ceny pohonných hmot rostly pomaleji. To bylo způsobeno vývojem na burze pohonných hmot v Rotterdamu, kde byly v předchozím týdnu ceny poměrně stabilní. Mírně také posílila česká koruna, která se opět vrátila na úroveň 24,35 na páru s eurem. Menší oddech si také vzaly ceny ropy – barel ropy Brent zlevnil po dalším zvýšení úrokových sazeb USA z 96 dolarů na 93 dolarů. V dalších dnech však bude zdražování pohonných hmot na našich pumpách dále pokračovat, na intenzitě může nabrat zejména u nafty. U té totiž hrozí nedostatek kvůli omezení exportu pohonných hmot z Ruska. To reaguje na vyšší inflaci a růst cen pohonných hmot na svém trhu a zakázalo tak na dobu neurčitou export pohonných hmot do zemí mimo Kazachstán, Kyrgystán, Bělorusko a Arménii. Zákaz byl sice později upraven a byl povolen export méně kvalitní nafty, pro trh však mohou být důsledky velmi těžké.

Embargo na dovoz ruských pohonných hmot do EU již sice platí několik měsíců, nyní však budou chybět i v zemích, jako je Čína a Indie. Ty se pak budou muset soustředit na ostatní trhy, což vyžene zejména cenu nafty výše. Průměrná cena nafty tak může v následujících týdnech překonat na našich stanicích i 42 Kč za litr. Podobné úrovně jako minulý rok, kdy nafta atakovala 47 Kč za litr, však zatím nehrozí. Zákaz exportu pohonných hmot z Ruska opět podpořil ceny ropy, které si minulý týden po zasedání americké centrální banky vzaly oddech. Hrozba vyšších úrokových sazeb po delší dobu způsobila posilování amerického dolaru a také obavy o dlouhodobou poptávku po ropě. V USA navíc klesají aktivní ropné vrty, dle Baker Hughes jsou nejníže od února 2022. Z Číny by navíc měly přijít relativně pozitivní data ohledně průmyslu, ten by se měl vrátit za září opět na úrovně expanze.

Strašákem je však stále situace kolem čínských developerů, vládní stimulační balíčky se stále míjí účinkem. Průmyslové komodity tak mohou být pod tlakem. Pro nižší ceny ropy a pohonných hmot navíc udělají vše možné v USA, kde se pomalu blíží prezidentské volby. Právě vysoká cena pohonných hmot je velkou kaňkou na vysvědčení demokratů. I přes relativně nízký počet aktivních vrtů tak v USA stupňují produkci, ta by měla letos dosáhnout na nejvyšší úroveň od roku 2019. Na trhu však stále převládají rizika, která ceny ropy udrží alespoň středně době kolem 90 dolarů za barel.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter