„Poslední“ centrální bankéř promluvil. Sazby se budou zvyšovat

Sazby ČNB se budou příští týden patrně zvyšovat. Na světových měnových trzích dolar ostře posílil proti euru a švédská koruna se dostala na nejslabší úroveň od roku 2002.

Po Vojtěchovi Bendovi se k možnosti zvyšování sazeb vyjádřil i další radní ČNB Marek Mora. Ten v rozhovoru pro agenturu Reuters oznámil, že je připraven zvednout ruku pro zvyšování sazeb. Záleží samozřejmě na prognóze, ale připravený je už nyní.

„Mně osobně moje sčítání vychází mírně pro zvýšení sazeb,“ prohlásil. Spolu s rozhodnutým Alešem Michlem a opatrným Bendou tak už potřebují jen jeden hlas k tomu, aby příští čtvrtek ČNB sazby zvýšila. Navíc i guvernér Jiří Rusnok sám tvrdí, že je někde přesně mezi zvyšováním a nezvyšováním. Zvýšení sazeb je tak velmi pravděpodobné. Dalšího komentáře už se díky karanténě ČNB již nedočkáme, Mora tak byl posledním, kdo do očekávání trhu promluvil.

Vývoj koruny k dolaru a euru včera kopíroval jejich vzájemný souboj, který jednoznačně vyhrál dolar. Koruna proto k dolaru silně oslabila až nad 23,14 USDCZK s korekcí k 23,1 USDCZK. K euru byl vývoj co do intenzity poloviční, koruna během dne ale téměř setrvale posilovala až pod 25,72 EURCZK.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,99 až 23,27 USDCZK.* 

Na světových trzích byl včerejšek plný dat. Data přišla z Číny, Jižní Koreje, Velké Británie, Japonska, Švédska, Turecka i dalších zemí. Japonsko například ponechalo sazby beze změny a turecká centrální banka překvapivě opustila svůj závazek zvyšovat sazby v případě pozitivního ekonomického vývoje.

Negativně překvapila švédská centrální banka, která po zvyšování sazeb zařadila zpátečku, nebo v tomto případě spíše zatím neutrál a rozhodla se sazby dál nezvyšovat a vyčkávat. To poslalo švédskou měnu spolu s růstem dolaru na nejnižší úroveň od srpna roku 2002.

Ve Spojených státech byly zveřejněna  statistika počtu žádostí o podporu, kterých je sice oproti minulému týdnu o tisíc více, očekával se ale silný nárůst o 28 tisíc. Ve výsledku to tak pro dolar byla pozitivní zpráva. Nákupy zboží dlouhodobé spotřeby také ukázaly výsledek nad očekávání. Z únorového poklesu o 1,1 % se očekával růst o 0,8 %, ale ekonomika překvapila a vykázala 2,7 %.

V eurozóně byl až na několik vyjádření politiků a úředníků relativní klid. Viceguvernér Evropské centrální banky Luis de Guindos včera v New Yorku prohlásil, že sice nemůže být přehnaným optimistou, ale v druhé polovině roku očekává obnovu ekonomického růstu ve eurozóně. Podle něj je na stole otázka používání kvantitativního uvolňování kdykoliv bude potřeba, ECB ale disponuje mnoha dalšími nástroji.

Včerejšek na plné čáře patřil dolaru. Ten o více než dvě desetiny procenta posílil proti euru až k hranici 1,112 EURUSD. Odpoledne měl tendenci se vracet a dostal se zpět nad 1,115 EURUSD, nakonec ale i v závěru dne posiloval a skončil na úrovni 1,113 EURUSD.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1144 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,10 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1079 do 1,1171 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter