Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Poslední místo záchrany?

Nervozita ovládá trhy. I přesto index S&P 500 ukončil úterý růstem o +0,27 % a Dow Jones i Nasdaq shodně o +0,14 %. Tato čísla by však v dohledné době mohla být ještě vyšší. Alespoň tak to vidí známý investor a autor The Gartmann Letter Dennis Gartman. Podle něj jsou totiž americké akcie „posledním místem záchrany.“

Čekání na čtvrteční referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii se přiostřuje. Byť se zdá, že odpůrci tzv. brexitu mají navrch, jeho zastáncům stále nahrávají některé průzkumy, včetně toho od agentury YouGov. Podle Gartmana může hlasování skončit rozdílem pouhých stovek hlasů. V tu chvíli se pak prokáže, že americké akcie jsou jedinou možnou alternativou.

„Jediné, co se dá v rámci amerického trhu a prostředí minimálních úrokových sazeb, je soustředit se na akcie,“ řekl Gartman v rozhovoru pro CNBC. „Peníze potřebují nalézt svůj přístav a tím je právě trh akcií amerických společností.“

Gartmanův názor však nesdílí známý investor, filantrop a muž, který porazil Bank of Englad, George Soros. Ten naopak čeká, že by hlasování o brexitu mohlo vyvolat hluboký propad libry a že by aktuální týden mohl skončit dalším „Černým pátkem“. Samotný odchod z EU by posléze vyústil v propad příjmů britských domácností a následnou recesi.

Newsletter