Americká centrální banka zvýší sazby o 25 bodů. Klíčový bude jejich výhled. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar navýšil ztráty krátce k 1,0800 za euro. Koruna otestovala 23,70 za euro.

Poslední zasedání roku 2016. Co čekat od ČNB?

Bankovní rada České národní banky ponechá i na svém nadcházejícím měnověpolitickém zasedání klíčové úrokové sazby na stávající úrovni „technické nuly“. Nadále bude pokračovat i ve svém intervenčním režimu, v jehož rámci brání od listopadu 2013 posílení české měny pod úroveň 27 korun za euro.

Bude se však muset vypořádat s růstem inflačních očekávání i samotné inflace, jejíž listopadový růst centrální bankéře překvapil. Počítali s výrazně pomalejším tempem růstu spotřebitelských cen. Také budou muset reflektovat zrychlující, ba „bublající“ růst cen nemovitostí, které podle jejich nedávného výroku nejsou již fundamentálně opodstatněné, což je jedním z důvodů, proč ČR jako teprve druhá země EU – po Švédsku – stanoví od 1. ledna 2017 kladnou úroveň sazby proticyklické kapitálové rezervy.

ČNB rovněž zopakuje své předchozí stanovisko, v jehož rámci prostřednictvím takzvaného „tvrdého závazku“ v podstatě vyloučí možnost ukončení intervenčního režimu dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Dále však nepůjde, tj. ponechá „otevřená vrátka“ možnosti ukončení intervenčního režimu již počínaje druhým kvartálem 2017. Bude přitom ovšem nadále signalizovat, že pravděpodobnější je ukončení režimu v pozdějším termínu a že vyloučit nelze ani jeho ukončení za horizontem příštího roku.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?

Pro pozdější ukončení hovoří nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky pokračovat se svým nekonvenčním monetárním uvolňováním v podobě programu rozsáhlého odkupu aktiv minimálně do konce roku 2017. Pro dřívější ukončení intervenčního režimu ČNB naopak hovoří zmíněná rychleji rostoucí inflace a částečně také rostoucí podíl devizových rezerv na hrubém domácím produktu ČR. Ten v současnosti dosahuje necelých 47 procent. Přitom při zahájení intervenčního režimu představoval zhruba 22 procent HDP.

Pro dřívější ukončení hovoří také skutečnost, že ČNB by měla „exitem“ z intervence trhy v maximální možné míře překvapit – ovšem zároveň pochopitelně tak, aby nebyla neblaze zasažena její kredibilita. Jelikož bankovní rada ČNB bude zvažovat všechny možnosti ukončení závazku jako na miskách lékárnických vah, nelze od ní na nadcházejícím zasedání čekat žádné jasné stanovisko nad rámec již oznámeného, spíše půjde o další pečlivě připravené mlžení.

ČNB také nevyloučí možnost uvedení negativních úrokových sazeb, které by při vyhrocenějším průběhu opouštění kurzového závazku centrální bance umožnily zchladit spekulativní poptávku a proces „exitu“ tak podpořit a zklidnit.

OPEC, Rusko a Trump dělají ČNB radost

Newsletter