Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Postrach jménem volby

Nad Spojeným královstvím se začínají stahovat mračna pochybností s tím, jak se blíží doba parlamentních voleb společně s možným referendem o členství v Evropské unii. V květnu 2015 proběhnou v Británii všeobecné parlamentní volby, které rozhodnou o dalším směřování ostrovní země. Jednotlivé politické strany již teď začínají postupně zveřejňovat své politické programy ve snaze získat na svou stranu co největší počet voličů.

Vzhledem k současné politické i ekonomické situaci se očekává, že výsledek květnových voleb bude ten nejméně předvídatelný v historii celé Británie. „Tradiční očekávání jasného výsledku dnes nemají žádnou váhu“, uvedl pro server CNBC Jeremy Stretch, šéf měnového oddělení společnosti CIBC. Dle jeho názoru se dá čekat postupně sílící tlak na britskou libru, který bude doprovázen větší zdrženlivostí ze strany investorů. Další vývoj se pak bude odvíjet podle samotného výsledku voleb.

Lesk a bída britského bankovního sektoru

Podle veřejných průzkumů má v současnosti lehce navrch levicová Labouristická strana. I tak se ale dá očekávat, že buďto ona či opoziční Konzervativní strana bude muset uzavřít koalici s jednou z menších stran, aby dosáhla jasného vítězství. Jinou možností by pak bylo vytvoření tzv. „hung parliament“, což je situace, kdy ani jedna strana v dvoustranickém systému nezíská většinu, tudíž nelze vytvořit jednobarevnou většinovou vládu.

Na výsledek voleb pak bude záviset i konání dlouhodobě diskutovaného referenda o členství Británie v EU. To už v roce 2013 avizoval současný britský premiér a lídr konzervativců David Cameron, na kterého tlačí sílící zastoupení euroskeptiků v jeho vlastní straně společně s rostoucí oblibou protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). V nedělním rozhovoru pro televizi BBC Cameron jasně uvedl, že „by byl rád, pokud by se slibované referendum konalo mnohem dříve než v roce 2017, jak bylo dosud plánováno.“ Zároveň pohrozil odchodem z unie, pokud se od svých evropských partnerů nedočká požadovaných reforem. Vše je samozřejmě podmiňováno vítězstvím Konzervativní strany v květnových volbách.

S&P potvrdila „AAA“ rating Velké Británie, zpochybnila ale cíl schodku

Popularita samotného referenda nenechává spát ani opoziční strany. Pokud by zvítězili labouristé, budou se i oni muset začít zabývat tímto tématem, jelikož tlak ze strany UKIP jim postupně přebírá některé z jejich tradičních podporovatelů.

Blížící se volby mají silný vliv především na podnikatelský sektor. Výzkum společnosti Deloitte ukázal, že i přes vyšší riziko spojené s volbami se největší společnosti budou držet svých investičních plánů. Podle získaných údajů se britské firmy chystají navyšovat své investice v průměru o 9 % oproti 8 % z roku 2014, což by zvýšilo podíl investic na hrubém domácím produktu nejvíce od doby internetové bubliny v roce 2000. „Finanční ředitelé velkých společností očekávají, že rok 2015 bude rokem investic a obnovy zisků s tím, jak britská ekonomika bude procházet přijatelným růstem“, řekl pro server Reuters Ian Stewart, hlavní ekonom Deloitte.

Růst britské ekonomiky ve 3Q potvrzen na 0,7 % q/q, revidován na 2,6 % y/y

Investice britských firem by podle výzkumu měly růst rychleji než ve Spojených státech, v eurozóně i Japonsku. Finanční ředitelé zároveň očekávají, že mzdy vzrostou o zhruba 2,9 %. Problém těchto predikcí je však ten, že od roku 2010 veškerá očekávání ohledně investic či růstu mezd nikdy nedosáhla proklamovaných úrovní.

Ve výsledku studie se pak ukazuje, že na pomyslném žebříčku rizik, která by mohla ohrozit vývoj britské ekonomiky a jejího podnikatelského sektoru, stojí na prvním místě výsledek květnových voleb, až poté deflační tlaky v eurozóně a následně možný odchod Británie z EU.

Newsletter