Postrach téměř poloviny Čechů? Finanční situace

Téměř polovina Čechů měla v posledním čtvrt roce obavy o svou finanční situaci. Tyto obavy plynuly především z toho, že jejich měsíční výdaje převýšily celkové příjmy. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury Ipsos pro inkasní společnost KRUK ČR a SR mezi 821 respondenty.

Největší obavy měly obyvatelé Zlínského kraje, kde 27 procent z nich řeší tyto starosti téměř denně. Nejvíce lidí, kteří se alespoň někdy během posledního čtvrtroku obávali o svou finanční situaci, žije v Libereckém kraji (65 procent). Naopak nejklidnější jsou obyvatelé Ústeckého kraje, kde 64 procent finanční starosti v posledních měsících vůbec neřešilo.

Nejčastějším důvodem, který vede k obavám o svou finanční situaci, je situace, kdy jsou výdaje domácnosti vyšší než její příjmy (54 procent). Další častou obavou je ztráta zaměstnání (33 procent), zhoršující se zdravotní stav (14 procent) či riziko snížení mzdy (13 procent). Problémy s vyššími výdaji proti příjmům mají především mladí Češi ve věku 18 až 29 let (63 procent), s rostoucím věkem se tyto problémy snižují.

Češi jsou si vědomi, že riziku výpadku příjmů nebo neočekávaných výdajů se lze nejlépe vyhnout díky pravidelnému spoření. Více než čtyři z pěti Čechů je však přesvědčeno, že spoření vyžaduje velké úsilí. S tímto tvrzením jich naprosto souhlasí 40 procent a spíše souhlasí dalších 41 procent. Větší úsilí představuje spoření pro ženy.

Finanční zodpovědnost české populace se dlouhodobě zvyšuje, což dokládá fakt, že 90 procent občanů si je vědomo, že splácení půjček vyžaduje plánování a pravidelnost (62 procent zcela souhlasí, 28 procent spíše souhlasí).

Když je člověk zadlužený, je snadné zpanikařit a udělat unáhlená rozhodnutí ohledně půjček. O tom je přesvědčeno 80 procent občanů. Na 39 procent Čechů se však přiklání k názoru, že nejjednodušší způsob, jak vyřešit zadluženost nebo nepříznivou finanční situaci, je vzít si půjčku.

Zpoždění se splátkami si Češi pravidelně dovolují u půjček od rodiny a přátel (1,5 procenta), plateb za mobilní telefony (1,2 procenta) a půjček od bank či nebankovních institucí (0,9 procenta). Zpoždění dosahuje nejčastěji délky jeden až dva měsíce. Naopak žádný z respondentů se nikdy neuchýlil k prodlení ve splátkách elektřiny či plynu.

Nejčastější dlužné částky, kvůli kterým se čeští spotřebitelé dostávají do prodlení se splatností, jsou následující:

  • elektřina a plyn 1000 – 5000 Kč (54 procent respondentů)
  • nájem 5000 – 20.000 Kč (44 procent)
  • účty za mobilní telefon do 1000 Kč (72 procent)
  • účet za internet do 1000 Kč (70 procent)
  • hypotéka 5000 – 20.000 Kč (43 procent)
  • půjčky od bank nebo nebankovních institucí 1000 – 5000 Kč (40 procent)
  • půjčky od rodiny nebo přátel 5000 – 20.000 Kč (31 procent).

Newsletter