Postrach všech hackerů, kterému věří i Google

Situace, kdy mají zkušení hackeři problémy vypořádat se s bezpečnostním softwarem společnosti zabývajícím se kyber zabezpečením, není zas tak častá. V případě firmy CrowdStrike to však není nijak ojedinělé. Díky schopnostem svého programovacího týmu se z ní stal jeden z nejžhavějších startupů letošního roku v oblasti online zabezpečení.

Její zakladatel a výkonný ředitel George Kurtz činnost své společnosti popisuje jasně. „Obléhaný klient nutně potřebuje podporu,“ přepisuje jeho slova server Fortune. Tým Crowdstriku si tak staví především na sbírání informací, které poté využívá k rozšíření svého bezpečnostního softwaru fungujícího na základě technologie cloud computingu.

CrowdStrike se zabývá obzvláště objevováním nových hrozeb. V roce 2013 byla odhalena pravděpodobně čínská skupina hackerů, která se prostřednictvím bugu Hurricane Panda snažila proniknout především do používaných technologií infrastrukturních společností. Jakmile hackeři zjistili, že byli odhaleni, v tom momentu své útoky stáhli. Napadení sice kompletně neustaly, avšak software, který CrowdStrike na základě prvního odhalení vytvořila, je dokázal v mžiku eliminovat.

Tím se společnost velice pozitivně zapsala do pomyslného žebříčku kyber ochránců. To ji dovedlo až k tomu, že vyšetřovala data stojící v pozadí několika napadení amerického Úřadu personálního řízení, který je zodpovědný za citlivá data milionů státních zaměstnanců. Celkově CrowdStrike reportoval 50 útoků. Patří mezi ně například Ghost Jackal, za kterým stojí hackerská organizace Syrian Electronic Army, Viceroy Tiger či Andromeda Spider. Všechna tato jména představují bugy či jiné formy nevyžádaného softwaru, se kterým se Kurtzova společnost vypořádala.

Díky své úspěšnosti vzrostly CrowdStriku v letech 2013 a 2014 příjmy o 142 % a klientská základna se téměř ztrojnásobila. Firma dokonce získala investici o velikosti 100 milionů dolarů od private equity společnosti Google Capital, která do té doby do podobných investic neuvolnila ani cent.

Kurtz kdysi dříve pracoval pro McAfee, dnes Intel Security. V rámci své profese se setkával se zákazníky, kteří poptávali především antivirový a anti-malwarový software. Ten je však nedokázal zcela ochránit proti kyber špionáží, proto se Kurtz rozhodl založit si vlastní firmu, která by podobnou ochranu dokázala poskytnout.

Technologie cloud computingu, na jejímž základě software CrowdStriku funguje, je stěžejní. Online uložení v cloudu umožňuje klientům zaslat informace o své aktivitě, ze kterých pak programátorský tým vychází při tvorbě specifického zabezpečení. Doslova se tak vytváří neustále dostupná a vyvíjející „komunitní imunita“.

Newsletter