Pot a slzy ropného sektoru

Zlaté časy ropného sektoru skončily, je třeba se připravit na bolestné období. S takovými slovy vystoupil na víkendové konferenci výkonný ředitel ropného obra BP. Světový ropný sektor podle Boba Dudleyho zažíval díky cenám nad 100 dolary za barel v několika posledních letech „luxusní období“, dramatický propad cen a jím způsobený transfer bohatství od těžařů ke spotřebitelům byl pro sektor „obrovským šokem“ s bolestivými následky, jimž ještě není konec. „Cokoli se děje takto rychle, může mít nechtěné následky,“ dodal Dudley.

Šéf BP přivítal účastníky konference „zpět v normálním světě volatilních cen ropy a plynu“. Jeho společnost byla prvním velkým evropským zástupcem sektoru, který před následky propadu cen ropy varoval – v prosinci BP oznámila nutné snižování nákladů a v lednu propouštění v britském provozu.

Ceny ropy od loňského června propadly již o 60 procent a pokračují v propadu i v letošní bilanci. Ratingová agentura Standard & Poor’s na konci loňského roku oznámila, že reviduje hodnocení ropných obrů BP, Total a Shell s možným snížením ratingových známek. Šéf Totalu Philippe Boisseau na totožné konferenci řekl, že s cenou ropy nyní hýbou spekulanti, odpověď na to, za kolik se komodita bude obchodovat v budoucnu, ale nezná nikdo. Že ovšem žádný zásadnější pohyb vzhůru nečeká, naznačil slovy o „přetrvávající nízké poptávce a přemíře nabídky“.

Ropa: Goldman Sachs vyhlíží 40 dolarů, OPEC stabilizaci trhu

Mezi ropné medvědy se řadí také analytici Goldman Sachs, kteří ve svém výhledu před týdnem předpověděli sestup cen americké WTI ke 40 dolarům. Ropa po letošní únorové konsolidaci ztrát pokračuje znovu směrem níž – WTI se dnes obchoduje nad 44 dolary a severomořský Brent o 10 dolarů výše. GS předpovídá, že komerční zásoby ropy ve světě budou v nejbližších měsících kvůli vysokým dodávkám a slabší jarní poptávce dál narůstat.

Podíváme se pod 40

Proto, kdo by čekal přímý odraz cen ropy ode dna (tedy opsání křivky ve tvaru „V“), bude hluboce zklamán. To vzkazuje manažer hedge fondu, jemuž se loňská sázka na ropný propad rozhodně vyplatila, a co víc, obrat na trhu zatím rozhodně nečeká.

„Stále věřím, že se podíváme pod 40 dolarů za barel a bude nové dno. A na to se dostaneme rychleji, než si většina lidí myslí,“ vzkázal v pátek 13. března z Londýna Doug King, investiční ředitel Merchant Commodity Fund, který v loňském roce dosáhl výnosu 59,3 %, do velké míry právě díky obchodům sázejícím na pokles cen ropy. Letos fond zatím podle Kinga dosahuje výnosu zhruba 8,5 %.

King přiznal, že únorový odraz ode dna, který vynesl cenu Brentu téměř o pětinu výš, byl silnější, než sám předpokládal, i tak ale netrval dlouho. Cena WTI na newyorské burze NYMEX zakončila v pátek ani ne dolar nad 6letým minimem stanoveným letos v lednu. Tedy zhruba v době, kdy King na Bloombergu „roztleskával“ testování úrovní až 30 dolarů za barel.

Co podle Kinga brání ropě vrátit se na vyšší úrovně? Za prvé, poptávka je slabá, a jak sám dodává, druhé čtvrtletí bývá v tomto ohledu zpravidla nejslabší. Za druhé, ropné zásoby se dál kupí a velkým otazníkem se stává dostatečnost skladovacích kapacit ve Spojených státech. Zásoby surové ropy jsou podle vládních dat na 80letém maximu a podle Kinga hrozí riziko, že prostor pro uskladnění zkrátka dojde a fyzický trh tak zaplaví větší objem komodity, k čemuž může dojít již během několika týdnů. Navzdory těmto podmínkám, produkce neutichá a američtí těžaři v současnosti vyprodukují denně o 1,2 až 1,3 milionů barelů více než ve stejném období před rokem. 

Newsletter