Potvrzeno. Česká ekonomika se zadrhla

Růst českého hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí zaostal za očekáváním i podle dnes zveřejněných zpřesněných údajů. Meziročně dosáhl hodnoty 2,7 procenta (původní odhad činil 2,6 procenta) a mezičtvrtletně se nezměnil (totéž říkal i původní odhad).

Důvodem mezičtvrtletní stagnace tuzemského HDP byl podle Českého statistického úřadu zejména výrazný pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, plynoucí z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí. Ukazatel hrubé přidané hodnoty, který nebere v potaz vývoj dotací a daní (a nefluktuuje kvůli jednorázovým vlivům typu předzásobení se tabákovými výrobky), si mezičtvrtletně polepšil o 0,5 procenta, a meziročně dokonce o 3,3 procenta.

Data potvrzují, že česká ekonomika oživuje, zatím stále však jen velice křehce. Jakkoli při jejím oživování hraje stále podstatnější roli zlepšování stavu domácí poptávky, zůstává tak stále vysoce náchylnou k jakémukoli negativnímu vývoji, včetně toho v oblasti zahraničního obchodu.

V této souvislosti jsou nepříznivou zprávou například aktuální data k německému HDP za druhé čtvrtletí. To indikují, že Německo se už ve druhém čtvrtletí potýkalo s dopady ukrajinského konfliktu a souvisejících sankcí namířeným proti Rusku (Německo je největším obchodním partnerem Ruska v Evropě), stejně jako s negativními dopady ambiciózní reformy energetické politiky.

Déle trvající zpomalení německé ekonomiky dopadne nepříznivě i na tu naši, jejíž křehké oživení tak může být ohroženo. První dopady tohoto vývoje se pravděpodobně projeví již v datech za třetí čtvrtletí.  

Newsletter