Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Potvrzeno: česká ekonomika v roce 2014 spíše zklamala

Česká ekonomika loni rostla i podle zpřesněných odhadů o dvě procenta a v samotném čtvrtém čtvrtletí o 1,4 procenta. Předběžný odhad přitom hovořil o tempu růstu 1,3 procenta ve čtvrtém kvartálu a ten následný pak o růstu 1,5 procenta. Roční růst hrubého domácího produktu tak zaostal za očekáváními, stejně jako růst ve čtvrtém čtvrtletí 2014.

Růst české ekonomiky byl koncem roku slabší

Zpřesněné údaje za jednotlivé položky ve čtvrtém kvartále roku 2014 indikují dobré vyhlídky tuzemské ekonomiky do roku letošního. Poměrně vysoké meziroční nárůsty vykázala jak spotřeba domácností, tak oblast investic. Spotřeba domácností i spotřeba vlády zaznamenaly ve čtvrtém kvartále 2014 vůbec svá loňská nejrychlejší čtvrtletní meziroční tempa růstu.

Dynamika zahraničního obchodu se sice udržela na solidní úrovni, avšak v průběhu loňského roku poněkud ochabovala, z dvouciferných procentních čtvrtletních meziročních nárůstů jak v oblasti vývozu, tak dovozu na nárůsty „pouze“ jednociferné. To vše ovšem signalizuje poměrně příznivý vývoj, kdy je tuzemská ekonomika stále pevněji opřená o domácí zdroje růstu, o spotřebu a investice, a nikoli již tak dominantně o cizí zdroje, totiž právě o zahraniční obchod.

Newsletter