Potvrzeno: Čína rostla nejpomaleji za 25 let

AKTUALIZOVÁNO Čínská ekonomika v loňském 4. čtvrtletí opět zpomalila růst. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa v meziročním srovnání zvýšil o 6,8 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně než ve 3. kvartále a nejméně od prvního čtvrtletí roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Celoroční růst HDP byl 6,9 procenta, což je nejméně za 25 let. Vyplývá to z dnešních údajů čínského statistického úřadu.

Meziroční srovnání je zcela v souladu s odhady ekonomů oslovených agenturou Reuters. Mírně za očekáváními analytiků je však mezičtvrtletní srovnání, v němž od října do prosince stoupla čínská ekonomika o 1,6 procenta namísto odhadovaných 1,7 procenta. V předchozím čtvrtletí přitom tento údaj činil 1,8 procenta.

Čínští statistici na tiskové konferenci uvedli, že loňské růstové tempo, které je podle západních standardů stále záviděníhodné, bylo „vydřené“. Pomalejší růst čínského hospodářství je podle Reuters způsoben především oslabením exportu, přetížeností čínských továren, zpomalením proudu investic či vládní protikorupční kampaní.

Další dnešní data ukázala, že čínská ekonomika ztrácela na síle také v prosinci. Průmyslová výroba zpomalila meziroční růst na nečekaně slabých 5,9 procenta. Maloobchodní tržby, které byly loni jedním z mála světlých bodů, se sice zvýšily o 11,1 procenta, oproti listopadu ale rostly pomaleji a méně, než se čekalo. Prodej a ceny domů však pokračovaly v růstu, jakkoli plné zotavení trhu s nemovitostmi se v dohledné době zřejmě očekávat nedá.

Co (ne)trápí čínského draka?

Mezinárodní analytici a ekonomové mají již delší dobu podezření, že jsou čínské oficiální údaje o HDP nafouknuté. Londýnská makro výzkumná a poradenská společnost Fathom ve své zprávě tvrdí, že HDP čínské ekonomiky dosahuje pouze úrovně 2,4 procenta ročně.

Čínská ekonomika byla v uplynulých letech hlavním motorem světového růstu, nyní ale již nějakou dobu zpomaluje. Komunistická vláda v Pekingu se snaží přeměnit ekonomiku z centrálně plánovaného hospodářství na tržněji orientovaný model. Stojí však před problémy v podobě slabého vývozu, zpomalujících investic, nadměrné produkce továren, slabého realitního trhu a vysoké úrovně zadlužení.

Překvapení ale podle pozorovatelů dnešní data nepřinesla a nálada na čínských trzích se odpoledne výrazně zlepšila. Čínské akcie se vydaly prudce vzhůru a jejich hlavní indexy Shanghai Composite Index a CSI300 přidávaly v druhé polovině obchodování každý více než dvě procenta.

Jak je na tom Čína s růstem doopravdy?

 

Newsletter