Potvrzeno: Ekonomika eurozóny ztrácí na tempu. Sázky na Draghiho rostou

Ekonomika eurozóny jede na slabší pohon. Ukázal to dnes zveřejněný údaj o růstu hrubého domácího produktu v prvních třech měsících roku. Mezikvartální růst HDP o 0,2 % potvrdil předchozí údaj z poloviny května. Vzhledem k revizi růstu za 4Q loňského roku na 0,3 % tak lze konstatovat, že růst ekonomiky eurozóny zpomaluje.

Argumentů pro zásah ECB tak přibývá, tím hlavním je slabá inflace. Index spotřebitelských cen v květnu (dle včerejšího reportu) meziročně vzrostl o 0,5 %, čímž zpomalil z 0,7% tempa v dubnu a vrátil se na 52týdenní minimum zaznamenané v březnu. Míra růstu inflace se již osmý měsíc v řadě drží pod polovinou oficiálního 2% cíle ECB.

Tlak na ECB sílí, inflace ztrácí dech. Nezaměstnanost mírně nižší

K jakému z diskutovaných opatření se Rada guvernérů zítra přikloní, je předmětem dohadů ekonomické i investorské obce. Podle posledního průzkumu agentury Bloomberg plných 44 ekonomů z padesátky oslovených očekává, že ECB ve čtvrtek jako první z klíčových centrálních bank posune depozitní sazbu do záporných čísel, a dále drtivá většina (58 z 60) sází na snížení také klíčové repo sazby.

„Vnímáme výrazné riziko poklesu do záporného teritoria,“ říká ekonomka londýnské Capital Economics o míře inflace. „Zatímco ECB vypadá připravena na snížení sazeb a spuštění nějakého opatření na podporu úvěrového trhu, domníváme se, že nakonec bude muset zavést velkoobjemový program kvantitativního uvolňování, aby bránila rostoucímu riziku deflace,“ dodává. Tzv. QE se může stát dalším a nejvyšším stupněm podpůrné politiky v případě, že kombinace záporné depozitní sazby a podané ruky korporátnímu sektoru v podobě uvolnění úvěrových podmínek nezabere.

Nečekaně slabý výsledek z eurozóny. Německo světlou výjimkou

V eurozóně, která se potýká s příliš nízkou inflací, chabým růstem a nezaměstnaností stále poblíž historických maxim, se dle dnes zveřejněných údajů společnosti Markit daří sektoru služeb. Index nákupních manažerů ve službách za květen vzrostl z 53,1 na 53,2 bodu. To je sice mírnější zlepšení ve srovnání s prvním odhadem 53,5 bodu, stále však nejsilnější výkon za téměř tři roky. Index PMI ve službách se drží nad 50bodovou hranicí, která odděluje fázi růstu od poklesu, již 10 měsíců. Kompozitní index, zahrnující mimo služeb také zpracovatelský sektor, v květnu klesl na 53,5 bodu z 54 bodů v dubnu.

Newsletter