Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Potvrzeno: Letadlo EgyptAir se zřítilo

AKTUALIZOVÁNO – Egyptské letadlo se 66 lidmi na palubě, které dnes brzy ráno při letu z Paříže do Káhiry zmizelo z radarů, se zřítilo do Středozemního moře. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Úřady to později potvrdily: egyptské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters v tiskové zprávě hovořilo o pádu letadla. Totéž učinila Paříž.

Letadlo se radarové kontrole ztratilo krátce před přistáním v egyptském hlavním městě. Činitelé, kteří s agenturou AP hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že se potvrdilo, že se stroj zřítil. Příčinu neštěstí podle nich není zatím možné určit, mohla jí být technická závada, ale i teroristický útok.

Také egyptský ministr zodpovědný za letectví na odpolední tiskové konferenci uvedl, že je příliš brzy na to říci, zda za zmizením letadla stojí technické problémy nebo terorismus. Egyptské bezpečnostní složky zatím ale podle něj neví o nikom z cestujících, u koho by bylo známé bezpečnostní riziko. Poznamenal také, že se egyptští dispečeři pokoušeli s letadlem opakovaně navázat spojení poté, co se posádka odmlčela, ale nepodařilo se jim to.

V Káhiře dnes kvůli zmizení stroje zasedala rada národní bezpečnosti a egyptské úřady zahájily oficiální vyšetřování příčin neštěstí. Už dopoledne si kvůli pádu letadla kondolovali šéfové diplomacií Egypta a Francie.

Trosky stroje nyní hledají Egypťané, Řekové i Francouzi. Jejich pátrání se podle egyptských úřadů soustřeďuje na okolí řeckého ostrova Karpathos a rozšiřuje se. Žádné trosky zatím nalezeny nebyly.

Příčina? Nelze nic vyloučit

Nejasnosti panovaly okolo toho, zda stroj vyslal nouzový signál, nebo ne. Letecká společnost EgyptAir uvedla, že nouzový signál zachytila egyptská armáda v 04:26 SELČ, což je asi dvě hodiny poté, co stroj zmizel z radarů. Mohlo jít o signál z lokátoru. Egyptská armáda a následně i ministr pro letectví ale popřeli, že by se tak stalo.

Na palubě letadla bylo 56 cestujících, Češi mezi nimi podle dostupných zpráv nebyli. Posádka čítala sedm členů a další tři lidé na palubě byli Egypťané zodpovědní za bezpečnost.

Výběr případů letadel zmizelých v posledních letech
25. ledna 2007 – Boeing 737 indonéské Adam Air zmizel blízko ostrova Sulawesi při letu z města Surabaya do města Manado. Později byl vrak letadla nalezen na dně oceánu. Zahynulo všech 102 osob na palubě.
1. června 2009 – Airbus A330 letecké společnosti Air France zmizel nad Atlantikem cestou z Ria de Janeiro do Paříže. Vyšetřovatelé nenašli a nezjistili o osudu letadla s 228 lidmi na palubě nic celých pět dní od jeho zmizení, než záchranné a pátrací týmy konečně objevily část ocasu ve vodě. Samotné trosky letadla se na dně našly až za dva roky a trvalo další rok, než vyšetřovatelé stanovili příčinu neštěstí – krystalky ledu, které zablokovaly rychlostní senzory letadla, což vedlo ke smrtícímu poklesu vztlaku pod křídly.
8. března 2014 – Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Zřejmě se zřítilo v Jihočínském moři, první trosky ale moře vyplavilo teprve loni v létě na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru. Další kousky letadla byly nalezeny na ostrově Rodrigues a v jižní Africe. Podle australského úřadu pro bezpečnost dopravy, který vede pátrání, je možné, že stroj již nebude nikdy nalezen.
19. května 2016 – Egyptská letecká společnost Egypt Air oznámila, že letoun A320 letící na trase z Paříže do Káhiry zmizel z radarů. Na palubě je 66 lidí včetně tří dětí. Podle nejmenovaných egyptských činitelů se zřítilo do Středozemního moře, egyptské úřady to ale zatím oficiálně nepotvrdily.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter