Pouze Deutsche Bank? Německé banky jsou na tom mizerně

Dostala se už Deutsche Bank z nejhoršího? Vývoj ceny titulu by tomu nasvědčoval, ovšem opak je pravdou. Největší německá banka, a nejen ona, se totiž musí potýkat s mnoha dalšími problémy, a to nejen s těmi právními.

„Deutsche Bank má stále mnoho věcí, se kterými se musí vypořádat,“ řekl pro agenturu Bloomberg Martin Wilhelm, zakladatel Institut für Kapitalmarket (IfK), jenž spravuje více jak 600 miliónů euro v dluhopisech. „A nemá to rozhodně lehké, jelikož celé německé bankovnictví je na tom dost mizerně. Tamní banky mají s vyděláváním peněz opravdu hodně práce.“

Jaké jsou hlavní problémy? Jako první lze zmínit silnou konkurenci. Tu lze dokázat například podílem aktiv pěti největších německých bank vzhledem k celému domácímu sektoru. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi (viz graf níže) dosahuje tento ukazatel o něco více jak 30 %, což je nejméně z celé porovnávané desítky.

„Německý bankovní sektor je velmi roztříštěný,“ míní Lutz Roehmeyer z Landesbank Berlin Investment. „Podíl Deutsche Bank či Commerzbank na celém německém trhu na ně vytváří vzhledem k více jak 1400 dalších bank opravdu silný tlak. Nelze se pak divit, že lidé jako například John Cryan (CEO Deutsche Bank) volají po konsolidaci. Obdobně pozitivně se k možným fúzím staví i člen bankovní rady Bundesbank Andreas Dombret, který v tomto směru hovoří o udržitelné a rozumné ziskovosti.“

Too-big-to-fail: Deutsche Bank zvažovala fúzi s Commerzbank

Dalším důvodem oné „mizernosti“ je hlavní zdroj zisků. Německé banky patří mezi ty, které jsou silně závislé na příjmech z poskytování úvěrů, což jim poměrně dost zošklivila Evropská centrální banka zavedením záporných úrokových sazeb. Podle šéfa Asociace německých bank Hanse-Waltera Peterse ohrožuje tato politika finanční stabilitu, jelikož bankovním společnostem ztěžuje možnosti navyšování kapitálu.

Bankám tak nezbývá nic jiného, než se transformovat na jiný zdroj příjmů. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi totiž Německo drží jasné prvenství právě v oblasti úvěrování jakožto hlavního „přívodu“ peněz.

Záporné sazby banky rovněž poškozují z hlediska držených depozit. Německé bankovní domy jsou ve srovnání s ostatními zasaženy depozitní sazbou na -0,4 % nejvíce ze všech, a to především vinou celkového objemu držených depozit. Podle odhadů Commerzbank srazily záporné hodnoty bankovní tržby o zhruba 226 milionů euro jen během prvních devíti měsíců tohoto roku. Ve výsledku jsou tak banky nuceny tyto ušlé zisky přenášet na své klienty, například prostřednictvím zavádění nových poplatků.

Kdo si na evropském trhu půjčuje nejdráž?

Posledním faktorem je efektivita zaměstnanců měřená tržbami na hlavu. I v tomto případě ztrácí Německo na ostatní evropské země.

„Německé banky si nesou své břímě v podobě zaměstnanců tvořících velmi málo příjmů s velice vysokými náklady,“ řekl dále pro Bloomberg Wilhelm z IfK. Z toho důvodu je potřeba přistoupit k úsporným opatřením, a to v podobě propouštění. Deutsche Bank plánuje propustit 9000 pracovníků včetně 4000 pouze v Německu. Commerzbank pak eliminuje v čistém vyjádření celkem 7300 pracovních pozic.

Pravdou je, že si Frankfurt jakožto hlavní německé finanční centrum tento úbytek pracovní síly vykompenzuje. Podle odhadů by se ke konci roku 2018 měl počet bankéřů udržet stabilní na úrovni 62 tisíc zaměstnanců, a to díky odhlasování odchodu Spojeného království z EU. Na tento krok totiž mnohé banky zareagují přesunem z Británie, přičemž jedním z nejčastěji zmiňovaných míst je právě Frankfurt.

Dvojí metr stress testů. Deutsche Bank s ECB oklamaly investory

Newsletter