Povánoční výprodej odstartoval. Ale co se děje s korunou dnes?

Koruna zahájila první pracovní den po vánočních svátcích výrazným oslabením vůči euru. Investoři vybírali zisky a česká měna se dostala nad úroveň 25,90 EURCZK, byla tak nejslabší od začátku října. Dnes se ale vývoj otočil a koruna prudce posiluje. Aktuálně je kurz na 25,56 EURCZK a 21,41 USDCZK

Za středečním oslabením koruny byl podle Marka Dřímala z Komerční banky fakt, že je pro investory drahé vlastnit koruny přes přelom roku kvůli odvodům, které české banky platí do Fondu pro řešení krize. „A jelikož je držba korun drahá, někteří investoři se korun zbavují. Tento faktor ale už dnes pomine. Nákup korun na mezibankovním trhu provedený dnes se zúčtuje dle pravidla D+2 až v úterý 2. ledna, a nebude tak zatížený příspěvky do Fondu,“ uvedl Dřímal.

Koruna by proto měla alespoň část svých středečních ztrát umazat a do konce týdne se přiblížit úrovni 25,70 EURCZK, kde podle výhledu analytiků Komerční banky letošní rok zakončí. A v novém roce bude posilovat dále. 

České měně včera nepomohla ani čísla příznivá čísla od statistiků. Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku dle konjunkturálního průzkumu v prosinci mírně vzrostla. Ve srovnání s prosincem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Dnešek je bez domácích dat. Další příděl od statistiků přijde až 8. ledna. 

Euro bylo včera vůči dolaru nejsilnější za tři a půl týdne, kurz se dostal na 1,1904 EURUSD. Dnes ráno euro dál posiluje o více než 0,5 procenta na 1,1933 EURUSD. Likvidita je ve zkráceném týdnu nižší, mnoho investorů se na trh vrátí až s příchodem nového roku 2018.

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny velkoobchodní zásoby za listopad, nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, chicagský index nákupních manažerů za prosinec a index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg. Evropský kalendář událostí je dnes prázdný. 

 

Newsletter