Povinné fondy ukrojily KB zisk, meziročně klesl o šestinu

AKTUALIZOVÁNO: Čistý zisk Komerční banky klesl v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 16,3 procenta na 2,894 miliardy korun. Předstihl tak odhady analytiků, kteří konsensuálně očekávali 2,64 mld. Kč. Za poklesem zisku stojí i povinné odvody do Fondu řešení krize a Fondu pojištění vkladů.

Celkový objem vkladů klientů vzrostl bance o šest procent na 672,9 miliardy korun, o téměř sedm procent se pak zvýšil i objem úvěrů poskytnutých klientům. Čistý úrokový výnos banky meziročně klesl o 2,1 procenta na 5,234 miliardy korun.

Den bankovních výsledků před námi: Jak si vedla KB?

Náklady na riziko byly o 106 procent vyšší oproti velmi nízké úrovni prvního čtvrtletí roku 2015, uvedla k meziročnímu vývoji výsledku Komerční banka. Po očištění hospodářských výsledků od vlivu povinných odvodů do fondů by klesl čistý zisk KB meziročně pouze o 1,8 procenta.

Objem úvěrů klientům KB vzrostl v prvním kvartálu o 6,8 procenta na 548,8 miliardy korun. „Vidíme velmi dobré výsledky nedávných změn, které jsme provedli ve schvalování úvěrů spotřebitelům a malým podnikům,“ poznamenal generální ředitel KB Albert Le Dirac‘h.

Komerční bance mírně klesl zisk, dividendu 310 korun nesnižuje

Odlišně se vyvíjela situace na poli úvěrů pro firmy. „Financování podniků je stále ovlivněno obecně silnou schopností klientů generovat volnou hotovost z provozní činnosti, a v prvním čtvrtletí došlo k určitému sezonnímu zpomalení úvěrování, podobně jako v minulých letech,“ soudí Le Dirac‘h.

KB zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční nárůst počtu klientů o 18 tisíc na celkových 1,648 milionu. Klientská aktiva v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění vzrostla o 8,3 procenta na 141,7 miliardy korun. Celkový objem vkladů klientů vzrostl na 672,9 miliardy.

Na valné hromadě 22. dubna rozhodli akcionáři Komerční banky o potvrzení návrhu představenstva na vyplacení dividendy za rok 2015 ve výši 310 korun na jednu akcii před zdaněním. Nárok na dividendu má akcionář, který byl majitelem akcie Komerční banky ke dni 15. dubna 2016. Dividenda se stává splatnou ke dni 23. května 2016.

Valná hromada dále rozhodla o štěpení akcií v poměru 5:1. Současní akcionáři obdrží namísto jedné dosavadní akcie o nominální hodnotě 500,- Kč pět nových akcií, přičemž nominální hodnota každé akcie bude 100,- Kč.

Komerční banka: dividenda 310 Kč,štěpení akcií

Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem Komerční banky, v prvním čtvrtletí vzrostl o 6,5 procenta na 924 milionů eur. Nižší příjmy z obchodování vyrovnal silný výkon divize drobných bankovních služeb a mimořádný zisk z účetní úpravy hodnoty dluhu.​​

Čtvrtletní zisk Société Générale stoupl o 6,5 %​​​​​

Newsletter