Pozor na leden!

Od doby poslední finanční krize společnosti, které jsou součástí indexu S&P500, již utratily biliony dolarů za zpětné odkupy vlastních akcií. Poslední data ukazují, že jen v USA bylo za třetí kvartál vynaloženo na tzv. „buybacks“ více jak 150 miliard dolarů.

Známá americká investiční banka Goldman Sachs a její hlavní stratég David Kostin očekává, že příští rok bude ještě bouřlivější. Během nadcházejících 12 měsíců by dle odhadů mohlo být vynaloženo až 608 miliard dolarů na zpětné odkupy. Jen pro představu, letos se očekává, že na ten samý účel již bylo vynaloženo 568 miliard amerických dolarů.

„Pro prosinec je typické, že se objevují dozvuky většiny zpětných odkupů,“ řekl pro server Business Insider Dave Lutz ze společnosti JonesTrading. „Nejzajímavější je na tom to, že listopad a prosinec jsou měsíce, které pokrývají největší podíl zpětných odkupů za celý rok. Děje se tomu tak již od roku 2007,“ dodal Lutz.

Jeho slova pak potvrzuje i graf od Goldman Sachs. Ten mimo jiné ukazuje, že leden je z hlediska odkupů zcela nejslabším měsícem (viz graf). Proto platí, sníží-li se objemy obchodování, trh je mnohem více citlivější na společnosti, které provádějí „buybacks“. Na základě toho lze říci, že právě první měsíc příštího roku by měl být na trzích spíše umírněnější, jelikož by měly odeznít dozvuky dění posledních měsíců roku 2015.

Newsletter