Pozor, svět přichází o dolary!

Jedna epocha končí, druhá začíná. Finanční svět se překlápí do éry Donalda Trumpa, se kterou je již teď spjato několik charakteristických znaků. A právě jedním z nich je začínající nedostatek americké měny. Ano, svět jednoduše přichází o dolary. Proč?

Vysvětlení je možné nalézt v aktuálním vývoji americké měny, která si po Trumpově vítězství v prezidentských volbách připisovala rekordní zisky. Trend byl odstartován a jeho konec je podle francouzské banky Societe Generale v nedohlednu. Jenže právě to poškozuje mezinárodní společnosti, jejichž dluhy jsou denominované v americké měně. Nejenže je náročnější tyto dluhy splácet, ale rovněž je ztíženo jejich „rollování“ (posunutí za danou dobu splatnosti).

„S tím, jak neameričtí dlužníci bojují s astronomických dolarovým zadlužením, se dolarové páry stanou kanálem budoucích problémů,“ přepisuje server Business Insider slova studie banky. „A že těchto dlužníků není málo. Nesplacené dluhy zbytku světa mimo USA se během posledních deseti letech zdvojnásobily, a to až na bezmála 10 bilionů dolarů (viz graf níže).“

Nejvíce aktivní jsou v tomto směru země a společnosti rozvojových trhů, které aktuálně drží dolarový dluh o velikosti 3,2 bilionů dolarů. Něco málo přes polovinu pochází od amerických bank, zbytek má svůj původ přímo „na trhu“, neboli v podobě v dolarech denominovaných dluhopisech.

Tento stav může relativně snadno a především levně fungovat, dokud jsou americké sazby nízko a dolarové měnové páry se vyvíjí stabilně. Opačná situace je problém. Jakmile dolar vůči ostatní měnám sílí, dolaroví dlužníci mají problém. To samé platí v době, kdy se americké sazby zvyšují, což je scénář, který se 100% pravděpodobností proběhne již v prosinci.

Týdenní Fx: Americké záležitosti aneb Trump & 100% Fed

Silný dolar má však vyjma vrásek na obličejích dlužníků i další aspekty, a to u bank a jejich mezinárodních devizových rezerv. Jakmile dolar posiluje, americké bankovní domy poskytují mnohem méně půjček neamerickým subjektům. Tím pádem nutně dochází na pokles objemu dolarových devizových rezerv u neamerických bank jakožto důsledek celkového nedostatku této měny na trhu.

Suma sumárum, Societe Generale předpovídá, že se rok 2017 ponese ve znamení dolarového nedostatku, který ve výsledku zasáhne především neamerické dlužníky. Pokud se tato predikce vyplní, dá se souběžně čekat i možné dosažení parity, a to nejen na páru s eurem, ale rovněž možná i se švýcarským frankem či britskou librou.

Euro strmě oslabilo, dočkáme se parity s dolarem?

Přepíše libra historii? Bude parita na dolaru?

Newsletter