Pozoruhodný Jack Ma

Největší akciová nabídka v historii učinila zakladatele elektronického obchodu Alibaba nejbohatší osobou v Číně, s celkovým jměním ve výši až 25 miliard dolarů. Jack Ma tak prodejem akcií společnosti, kterou založil před 15 ti lety, získal více než 800 milionů dolarů. Přitom ještě minulý rok se jmění bývalého učitele angličtiny pohybovalo kolem 4 miliard dolarů, což ho nedostalo ani do top dvacítky. Podle serveru Hurun Report to „byl úžasný rok pro nejlepší čínské magnáty i přes nervozitu kolem čínské ekonomiky.“

Druhé místo obsadil šéf realitní skupiny Wanda Wang Ťien-lin. Jeho majetek momentálně dosahuje 24,2 miliardy dolarů. Celkem server Hurun v Číně napočítal 354 dolarových miliardářů, což je o 13 procent více než v loňském roce. Přitom ještě před dvěma lety bylo v druhé největší ekonomice světa jen 65 lidí s majetkem nad jednu miliardu dolarů. Kdo ale vůbec je Jack Ma? Jaký byl jeho život „před IPO“?

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Nejúspěšnější čínský magnát se narodil v Hangzhou v roce 1964. Město, které kdysi Marco Polo označil jako „nejlepší a nejvznešenější na světě.“ Jeho učitelé ho popisují jako stabilní, vytrvalé, hodné a zdvořilé dítě. Ne-li nejlepšího ze třídy. Propadl z matematiky a fascinovala ho především angličtina. Po smrti Mao Ce-tunga do země začali proudit turisté a Jack využil příležitosti procvičit svůj mluvený projev při provádění turistů městem zcela zdarma. Získal tak i soustu kontaktů, díky kterým se podíval i do Austrálie. Tato zkušenost mu prý otevřela oči. Jeho učitel angličtiny popisuje, jak Jack chodil do jazykových Exchange kaváren ráno před školou a později ve škole mu o svých zážitcích vyprávěl. Studoval angličtinu a po škole několik let vyučoval English and International Trade s platem 3 dolary týdně. Mezi svými studenty si vytvořil velmi blízký kruh přátel a někteří z nich pro něho dodnes pracují. Ti ho popisují jako muže, který je temperamentní, ale ne okázalý a za každých okolností „geek“. Snažil se přivydělávat si v rychlém občerstvení KFC, v hotelu či u policie. Všude ho však odmítli. Ambiciózní Ma se ovšem nedal odradit a založil překladatelskou společnost, díky které se později dostal do USA. Tak se také zrodila myšlenka internetového byznysu. A po několika úspěšných projektech založil Alibabu.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Spolužačka z YMCA, Karen Zhang, která nyní provozuje překladatelské firmy založené za pomoci právě Jacka Ma, o něm také mluví velice pozitivně. „On a můj manžel vlastnili první mobilní telefony v Hangzhou. Tehdy jste potřebovali získat nejdříve povolení od policie.“ Ma je podle ní stále stejný, jeho humor i jeho vtipkování zůstalo jako kdysi. Podle Zhang své peníze Ma utrácí opatrně, sbírá obrazy a starožitnosti, ale nevlastní ten nejluxusnější dům. Jeho žena Zhang Ying s ním pracovala v začátcích, ale později se vzdálila a věnovala se pouze výchově jejich syna.

Otec Alibaby tak nyní většinu svého času tráví v Číně, a když jede do zahraničí, je to většinou kvůli hledání nových talentů mezi studenty, na které by se mohl spolehnout. Přednáší i na Stenfordské univerzitě a dalších vysokých školách, kde se snaží přesvědčit talentované inženýry, aby šli pracovat pro jeho společnost do Hangzhou. To však není jednoduchý úkol, většina studentů totiž míří na dobře placená místa do společností na západním pobřeží jako je Facebook, Apple a Google. Teď, když Alibaba vstoupila na burzu, ale možná východ začne být více perspektivní v očích potencionálních zaměstnanců.

Jack Ma je tedy více než oprávněný k rozdávání životních rad. Pro server Time jich uvedl celkem pět. Na to, s jakými vizemi Jack Ma od nuly budoval Alibabu, se můžete podívat na videu v galerii.

Myslete napřed – „Nyní nejsme úspěšní kvůli tomu, co jsme udělali dnes. Měli jsme sen před patnácti lety a nyní jsme se k němu dopracovali.“

Peníze nepřináší štěstí, ale zodpovědnost – „Když máte milion dolarů, jste šťastný člověk. Když máte 10 milionů dolarů, přináší to bolesti hlavy a problémy. Když máte více jak jednu miliardu dolarů, nebo sto milionů dolarů, máte také velkou zodpovědnost. Je to důvěra lidí, kterou do Vás vložili, protože věří, že dokážete utrácet lépe než ostatní.“

Očekávejte neočekávané – Podle jednoho z jeho nejoblíbenějších filmů – Forrest Gump, použije přirovnání „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.“

Nepotřebujete kontakty k dosažení úspěchu – „Nikdo nemáme bohatého otce, nebo mocného strýce,“ tvrdí Ma, který zakládal Alibabu z jeho apartmánu v Hangzhou v Číně. „Máme pouze zákazníky, kteří nás podporují.“

Chcete – li změnit svět, investuje do mládí – „Tajemství je v tom, pomoci těm, kteří chtějí být úspěšní. Pomoci mladým lidem. Pomoci malým lidem. Protože malí lidé budou velcí. Mladým lidem zasejete semena v mysli, a když vyrostou, změní svět.“

Newsletter