PPF nabídne odkup dalších akcií O2 po 277,15 Kč

(Rozšířeno 11:31) Skupina PPF nabízí z pozice majoritního akcionáře operátora O2 odkup až 200 kusů akcií od každého, kdo byl jejich majitelem k datu 15. srpna 2014. Nabídková cena činí 277,15 Kč/akcie. Jde o nabídku na ceně, uplatněné při povinném odkupu, po odpočtu dividendy 18 Kč. PPF již ovládá přes 83 procent akcií O2. Akcie O2 v Praze v úterý uzavřely na 211 korunách za akcii, 66 korun pod nabídkovou cenou. V průběhu dnešního obchodování posilují o více jak 6 % k úrovni 224 korun za akcii.

Nabídka je dle PPF určena pouze fyzickým osobám – drobným akcionářům – a v souladu se zákonem tak PPF může vykoupit pouze jedno procento akcií. Dle odhadů PPF se dotkne 40 tisíc akcionářů O2.

„Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kuponové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při tzv. povinném odkupu,“ uvedl většinový vlastník PPF Petr Kellner.

Výkup proběhne skrze PPF banku se shodnou dokumentací, jako u předchozí povinné nabídky. Lhůtou pro akceptování nabídky je 1. prosinec 2014 až 16. leden 2015.

Samotný operátor O2 dnes uvedl, že se dohodl na právech k užívání značky po dalších sedm let pro tuzemský trh i Slovensko. Na pokrytí závazků vůči bývalému většinovému akcionáři – skupině Telefonica SA – si bere úvěr od Komerční banky se splatností 3+3 měsíce a možností prodloužení o dalších 6 měsíců v objemu 4 miliard korun. Název O2 bude smět firma užívat do roku 2022 při využití podmíněné opce. Finanční prostředky od KB pokryjí jak tuto dohodu, tak další závazky, například roaming.

Vedení O2 schválilo zprávu představenstva v návaznosti na žádost většinového akcionáře, společnosti PPF Arena 2 B.V., o poskytnutí finanční asistence ze dne 13. října 2014. Ta specifikuje předpoklady a podmínky, za nichž lze finanční asistenci poskytnout ve smyslu žádosti majoritního akcionáře a navazujících jednání mezi společností a majoritním akcionářem (tj. finanční asistence ve formě úvěru až do výše 24,8 mld. Kč se splatností 7 let a průběžně placeným úrokem, který bude vyšší než úrok z úvěru, který společnost musí získat do 6 měsíců od okamžiku schválení finanční asistence valnou hromadou společnosti ve výši a za podmínek umožňujících poskytnutí finanční asistence) a obsahuje věcné zdůvodnění (včetně výhod a rizik) poskytnutí finanční asistence a proč je poskytnutí finanční asistence v zájmu společnosti. „Obě zprávy budou uveřejněny v souladu s ustanovením § 312 zákona o obchodních korporacích,“ uvedl operátor O2. 

Newsletter