PPF vytěsní akcionáře CETIN. Nabízí 172,40 Kč

Investiční skupina PPF navrhne na valné hromadě společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) vytěsnění minoritních akcionářů. Za jednu akcii by dle oznámení PPF měli dostat 172,4 Kč. PPF požádala o svolání valné hromady CETIN firmu v pondělí. Již dříve PPF oznámila, že stejně nehodlá postupovat v případě operátora O2, kterého považuje za finanční investici a stejně jako u CETIN v něm ovládá většinový podíl.

PPF navrhne nucený přechod všech akcií ostatních akcionářů CETIN na tzv. hlavního akcionáře, kterým je společnost PPF A4. Ta už nyní vlastní přes 90 procent CETIN, který vznikl letos v červnu oddělením sítí a datových center od O2.

Cena byla stanovena nezávislým znaleckým posudkem Ernst & Young, který bude k dispozici všem akcionářům CETIN. Nabídka na akcii CETIN spolu s aktuální hodnotou akcie O2 na pražské burze představuje v součtu přibližně 403 korun.

Akviziční cena, kterou před dvěma lety skupina PPF zaplatila za původní O2 španělské Telefonice, byla přitom 305 korun za akcii. Dalších téměř 50 korun získali v tomto období akcionáři na dividendách.

Skupina PPF Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti, maloobchodní služby až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA a vlastní aktiva ve výši 21,3 miliardy eur. V České republice působí skupina v oblasti bankovnictví a finančních služeb, v telekomunikacích, realitách či biotechnologiích. Jak tradiční velké společnosti, tak nejmladší rozvíjené české firmy jako inovativní projekty Air Bank a SOTIO v Česku loni zaměstnávaly téměř 12 tisíc lidí. Z toho více než tisíc míst bylo vytvořeno ve společnostech, které se z tuzemska podílejí na mezinárodní expanzi PPF. V roce 2014 jenom na dani z příjmů odvedly společnosti s majetkovou účastí PPF 3,2 miliardy korun, na odvodech za zaměstnance pak další 2,3 miliardy korun.

Newsletter