Práce pro JP Morgan? Jen s tatínkem politikem

Pro mnohé mladé finančníky je práce pro mezinárodní banku stále tím největším snem. Pravdou je, že ne každému se ho podaří splnit. Dostat se do řad Goldman Sachs, Morgan Stanley či JP Morgan vyžaduje minimálně talent a úmornou snahu zahrnující hodiny psychicky náročné práce. Existuje ale i výjimka, a to v případě třetí jmenované banky. Součástí JP Morgan se lze stát i bez náročného pohovoru. Jak? Stačí být potomkem významného politika.

Ano, je to tak. Protekce fungovala a fungovat bude. Morgany to však pravděpodobně bude stát 200 milionů dolarů. Přesně tolik totiž činí pokuta, kterou na největší americkou banku uvalili regulátoři poté, co vyšlo najevo, že přijala do svých řad stážistů syna čínského ministra obchodu, uvedl server Wall Street Journal.

To, že si známá banka vybrala do svých řad právě syna politicky významné osoby, není úplná náhoda. JP Morgan se v rámci své mezinárodní expanze pohlíží po dalších příležitostech a právě čínský trh je v tomto směru, už jen z hlediska své velikosti, ideálním místem. Je k tomu však potřeba politický souhlas, kterého by s menším popostrčením v podobě „nevinné“ stáže banka s nejvyšší pravděpodobností dosáhla mnohem snadno. Dopomoci ji k tomu měl náborový program interně nazývaný „Sons and Daughters“, díky kterému od roku 2013 získalo pracovní poměr více jak 200 známých či rodinných příslušníků převážně čínských politických a podnikatelských lídrů.

Podle informací serveru WSJ banka o pochybnosti tohoto programu dobře věděla, ovšem rozhodně nepočítala s tím, že by jeho existence mohla překračovat meze zákona. Pravdou je, že obzvláště v Číně je tato praktika naprosto běžná. Nepřímá korupce je ve druhé největší ekonomice klasickým způsobem, pomocí kterého lze obvykle dosáhnout znatelného urychlení procesu schvalování jakýchkoliv povolení.

Již minulý rok to například potvrdil magazín Foreign Affairs. „Mnohé firmy najímají děti vysoce postavených čínských politiků, aby jim tento krok ulehčil veškerá jednání s úřady,“ zněla slova loňského článku. „Některé jim dokonce financují i školné na prestižních západních univerzitách.“

V případě JP Morgan se tato činnost provalila z emailů nejmenovaného zaměstnance, který politikova syna označil doslova za nutnou „páku“. Jakmile bylo toto chování odhaleno , vedení banky – nehledě na nadcházející spor o uloženou pokutu – svého zaměstnance nazvalo nezodpovědným, nespolehlivým a neprofesionálním. Zároveň je však podle informací WSJ natolik nepostradatelný, že se jeho další postih pravděpodobně konat nebude.

Newsletter