Pracovních míst v USA přibývá pomaleji, ale přesvědčivě. Nezaměstnanost stále na 6letém minimu

(Doplněno 15:18) V americké ekonomice bylo v květnu vytvořeno, mimo zemědělství, 217 tisíc pracovních míst. Očekávaný report z trhu práce tak naznačuje zpomalení tvorby po dubnovém přírůstku 282 tisíc (dnešní revize z původních 288 tis.). Míra nezaměstnanosti v minulém měsíci setrvala na úrovni 6,3 procenta, nejnižší za téměř šest let.

Údaj o počtu nově vytvořených pracovních místech mimo zemědělství se příliš neodchýlil od očekávání analytiků. Zatímco konsensus agentury Reuters byl 218 tis., z průzkumu agentury Bloomberg vyplynulo očekávání 215 tis (rozpětí odhadů bylo široké – 110 tis. až 350 tis.). Nevyšlo všeobecné očekávání ohledně vývoje míry nezaměstnanosti, u níž trh předpovídal nárůst o desetinu procentního bodu z dubnového několikaletého minima.

Tempo růstu zaměstnanosti (v absolutních číslech) je podle ekonomů zhruba v souladu s předpoklady centrální banky Fed pro letošní rok a je konzistentní s očekávaným růstem ekonomiky o 2 až 2,5 procenta. Počet pracovních míst rostl tempem přesahujícím 200 tisíc již čtvrtý měsíc v řadě, což je poprvé od období září 1999 do ledna 2000.

Futures na Wall Street se v pátek před zveřejněním reportu obchodovaly s opatrnými zisky a report z trhu práce jim na mírném optimismu neubral – rostou o 0,2 až 0,3 %. Americké indexy tak pomalu pokračují v posouvání historickým maxim.  

Zaměstnanost na předkrizové úrovni, mzdy ale stěží rostou…

Vládní průzkum mezi domácnostmi ukázal, že v květnu se do tzv. pracovní síly zařadilo 192 tisíc lidí, tedy mírně méně, než kolik lidí bylo nově zaměstnáno. Údaj nicméně nevypovídá nic o lidech, kteří o práci přišli. Tzv. míra participace, určující podíl ekonomicky aktivních osob na dospělé populaci, je 62,8 procenta, minimum od března roku 1978. Celkem bylo v květnu v americké ekonomice zaměstnáno bezmála 138,5 milionu lidí. To je zhruba o sto tisíc víc v porovnání s předkrizovým vrcholem dosaženým v lednu 2008.

Z průzkumu Bloomberg vyplývá, že ekonomové letos v průměru očekávají příbytek 225 tisíc pracovních míst měsíčně. V roce 2012 činil průměr 186.330 a v roce 2013 byl 194.250.

Za slušným tempem vzniku pracovních míst však zaostává růst mezd, který zmiňuje guvernérka Fedu Janet Yellen a jehož pomalé tempo jí brání vyjádřit uspokojení z vývoje podmínek na trhu práce. Podle dnes zveřejněných statistik vzrostla v květnu průměrná hodinová mzda o 0,2 % na 24,38 dolaru. Za období posledních 12 měsíců mzdy rostly v průměru o 2,1 %.

Americký zpracovatelský sektor vysílá pozitivní signály

Pozitivní zprávy z největší světové ekonomiky přinesly v pondělí zveřejněné údaje ze zpracovatelského sektoru. Pokračování fáze růstu potvrdil nejen index nákupních manažerů v průmyslu (z pera společnosti Markit), ale také index aktivity ve zpracovatelském průmyslu sestavovaný institutem ISM.

Newsletter