Praha uhájila zisky, Evropu a USA zasáhly nové protiruské sankce

Pražská burza dnes posílila o 0,4 % s podporu zejména akcií Komerční banky s růstem o 1,6 % a okrajově oživením akcií NWR, které přidaly bezmála 7 %. Přes úvodní pokles nakonec před zítřejšími kvartálními výsledky o 1,5 procenta rostou akcie mediální skupiny CETV, přes procento naopak odevzdaly akcie telekomunikační skupiny O2, které reportují kvartální čísla tento pátek.

Zisky západoevropských akciových indexů dosahovaly od půl do jednoho procenta do té chvíle, než byly oznámeny nové protiruské sankce, které zabrzdily růst také amerických trhů. Růst u FTSE, DAX i CAC klesl do rozmezí +0,3 % až +0,4 %. 

EU připravila nové protiruské sankce. USA se připojí a viní Rusko z porušení jaderné dohody

Z evropské výsledkové sezóny pozitivně vycházejí akcie Next, strach zavládl naopak před čísly na portugalské bance Espirito Santo. „Akcie před zítřejšími výsledky padají o více jak 8 %, dolů o 3 % pak po dnešních číslech zamířil Renault,“ uvedl analytik KB Josef Němý. Renault spolu s kvartálními čísly mimo jiné zdůraznil obavu o vývoj na ruském trhu v souvislosti sankcí za Ukrajinu.

Americké indexy S&P 500 a DJIA realizují v tuto chvíli drobné ztráty, Nasdaq naopak drobný zisk. „Investory potěšily např. výsledky farmaceutické firmy Merck nebo výrobce vybavení do domácnosti Masco. Zisk mírně pod odhady a snížení odhadovaného růstu tržeb naopak o 11 % srazilo akcie prodejce zdravé výživy Herbalife,“ poznamenal Němý.  Světová farmaceutická jednička Pfizer, neúspěšný kandidát o převzetí britské AstraZeneca, ve druhém čtvrtletí vydělala v přepočtu na akcii 58 centů a o cent tak překročila konsensuální odhad. Akcie na NYSE rostou jen neznatelně.

Pfizer ziskem těsně přeskakuje laťku očekávání, navzdory jeho propadu o 80 procent

4 poprvé pro Herbalife – a jak (ne)hrají do karet protivníku Ackmanovi

Údaj o spotřebitelské důvěře v americké ekonomice dnes ukázal růst na maxima od podzimu roku 2007, navíc při vzestupné revizi minulého měsíce. Zlepšilo se jak hodnocení současných podmínek v ekonomice spotřebiteli, tak jejich výhled do budoucna. Spotřeba domácností se podílí zhruba sedmi desetinami na celkovém výkonu americké ekonomiky.

Před krátkou chvílí přišla informace od zdrojů Reuters, že Evropská unie dosáhla dohody na nových sankcích vůči Rusku za Ukrajinu. Sankce se mají týkat ropného průmyslu, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor. Po třech měsících má EU dopad sankcí vyhodnotit. Otazníkem nad realitním trhem jsou ale nově také ceny domů.

Ceny domů v amerických městech rostou nejpomaleji za rok a půl

Newsletter