Prahu od ztrát uchránila Erste

Český trh zavřel beze změny, když poklesy akcií Komerční banky, VIGu a O2 vyvážila svým růstem o 1,9 % Erste. ČEZ klesl o pouze o 0,17 %, což je solidní výkon vzhledem k tomu, že utility v Německu klesaly v průměru okolo 2 % po propadu cen ropy a zemního plynu řádově o 4 %. Cena elektriky v Německu dnes klesla o 1 % a od začátku roku již odepsala bezmála 5 %. Komerční banka byla celý den pod prodejním tlakem zahraničních prodejců, kteří si raději snižují své „long“ pozice v obavách před rozkolísaností světových trhů. Erste byla podpořena poptávkou ve Vídni a nakonec na českém trhu zavřela okolo denních maxim. Proti trhu šly také akcie Unipetrol, které by měly z poklesů cen ropy benefitovat. Objem na burze v Praze byl 500 milionů korun, což je přibližně 20 % pod dlouhodobým průměrem.

Ropa u 6letých minim. Týden přinese zhoršení výhledů?

GS: Rozmach americké těžby ropy zastaví půlrok u 40 dolarů

Okolní trhy byly opět pod výraznějším tlakem než Praha. Indexy BUX i WIG klesají okolo 0,4 %. Na burze v Maďarsku se propadly akcie OTP -2 % a MOL odepsal 1,2 %. Polsko se potopilo kvůli velkým bankám PKO a Pekao, obě jsou slabší přibližně o 1 %.

Evropské trhy jsou i dnes vysoce volatilní. Pohyby na trhu jsou velmi rychlé, například DAX spadl po vzoru indexu S&P500 během 5minut o 1 %, aby následně po mírné korekci indexu S&P 500 své jedno procento opět nabral a zisky dál navyšuje. Trhy jsou velmi nervózní, investoři se obávají, jestli strmý pokles ropy nepoloží některé firmy, potažmo banky, které ropný sektor úvěrují.

Newsletter