Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Prahu podpořil ČEZ, na cestě dolů opět NWR

Pražská burza v úvodu týdne mírně zpevnila, index PX získal desetinu procenta. Vývoj v regionu byl smíšený. Zatímco polské akcie zakončily výš o bezmála procento, Vídeň naopak půlprocento odepsala. Západní Evropa končí s mírnými ztrátami.

Z domácích titulů se dařilo nejvíce ČEZ, který uzavírá na dosah 620 korun za akcii. 0,8% zisk si připisují akcie Pegasu. Propadlíkem dne jsou naopak akcie NWR s odpisem více jak 8 % k hladině 2,85 Kč za akcii. Z finančních titulů si vedla hůře Komerční banka s odpisem 1,3 procenta, Erste ztratila jen 0,2 procenta. Na titulu Philip Morris ČR analytici Komerční banky zvýšili investiční doporučení na „koupit“ z „držet“, cílovou cenu zvýšili na 11.342 Kč z 10.750 Kč.

Z ekonomiky dnes v regionu přišly indikátory důvěry v průmyslu. PMI potvrdila dopad ukrajinského konfliktu. Tuzemský index klesl o více než dva body k 54,3 b., výrazněji propadl index maďarský. Na oko se nejlépe vedlo PMI v polském průmyslu, ten ale již padl pod 50bodovou hranici a tedy do pásma kontrakce. Příznivý je vývoj tuzemského rozpočtu. Ten sice v srpnu vykázal schodek 14,8 mld. Kč, meziročně je ale vývoj lepší a celoroční schodek by měl být výrazně pod cílem.

Západní Evropa příliš kreativity nenabídla, uzavřeno je totiž americké obchodování. Daří se farmacii, kterou vede výš Novartis po výsledcích, pod určitým tlakem naopak jsou finance.

Úterek zajímavá data nenabídne, ve středu přijdou slova z polské centrální banky a klíčovou událostí bude čtvrteční jednání ECB a z domácí ekonomiky maloobchod. V pátek bude americký trh práce zřejmě zajímavější, než údaj o HDP z eurozóny.

Newsletter