Prahu zvedla Erste na maximech, živo bylo na O2

Akciím v Praze se dnes dařilo a index PX přidal 0,7 % při průměrných objemech, které dosáhly 700 mil. korun. Tahounem dne se stala rakouská Erste Bank, která svou vahou přispěla do růstu indexu nejvíce. Akcie dnes v Praze zavírala o 2,7 % silnější a dosáhla své nejvyšší hodnoty od června 2014, když si udržela nejlepší nákupní moment z trhu. Pozitivní sentiment z evropských trhů se přelil i do akcií Komerční banky, která se dokázala vymanit z dvoudenního prodejního tlaku a přidala 0,87 %. Prodejní tlak se na titulu držel až do odpoledních hodin a na úrovni 5370-80 Kč se odehrával souboj tržních směrů. Vzhledem k závěru na svém denním maximu opět v hranici 5400 Kč lze usuzovat, že prodejce prozatím prohrál a akcie by mohla z kraje příštího týdne opět nabrat dech.

Poslední den nároku na dividendu u O2 se projevil v silných objemech a dobré dynamice. Akcie těžila opět ze silného kupce, který ji dotlačil na předchozí maxima 220 Kč, a titul v denním vyjádření přidal 2,1 %. Silný kupec na trhu vnáší otázku pro příští týden, jak dlouho akcie udrží ztrátu z přechodu na obchodování bez nároku na dividendu, než začne znovu růst. Akcie ČEZu se tyto dny drží spíše v pozadí a po zbytek týdne přešlapovala na místě kolem úrovně 657-58 Kč. Je vidět, že nárůstem na současnou úroveň se prozatím nákupní moment vyčerpal a akcie pro další růst potřebuje dodat další zprávu. Zdali to bude nový nákupní moment na cenách povolenek, který se už promítá do cen elektřiny v Německu, nebo až návrh dividendy, tím se necháme překvapit.

Akcie v regionu zakončily týden smíšeně, když maďarská burza pokračovala v růstu a přidala 1,6 %. Tahouny v Budapešti byly akcie Richter Gedeon +4,07 % a MOL +2,16 %. Polská burza zakončila den s mírnou 0,14% ztrátou, tažena pojišťovnou PZU -2 %.

Newsletter