Aby Vánoce byly jako obvykle. Přes 300 měst a obcí rozsvítí vánoční stromečky a výzdobu díky ČEZ

Adventní čekání na Ježíška již potřetí za sebou zpříjemňuje obyvatelům stovek měst a obcí po celé České republice Skupina ČEZ. Stejně jako loni a předloni totiž přispěla na výzdobu a slavnostní rozsvícení obecních stromečků, i když se tyto oblíbené společenské akce letos většinou odehrávají on-line. O to víc ale starostové pomoc kvůli napnutým rozpočtům vítají.

Žádné sousedské setkání u stánků s perníčky a svařákem, vystoupení dětí z mateřinek, společné zpívání koled a jako hřeb večera rozsvícení vánočního stromku na náměstí – tradiční podobu adventu letos nepříznivě zasáhla pandemie covid-19. Přesto se ve většina starostů rozhodla nerezignovat a oblíbenou společenskou akci přesunuli alespoň on-line. Již potřetí jim v tom pomáhá i Skupina ČEZ – v rámci kampaně Rozsvěcení vánočních stromečků podpořila více než 300 měst a obcí, téměř o třetinu více než loni. Rozzářené stromečky a výzdoba v ulicích tak dělají radost alespoň při večerní procházce.

„Letošní rok byl pro všechny hodně náročný. Není těžké být dobrým partnerem v dobách klidných, vztahy nejlépe prověří krize a té se nám letos bohužel dostalo vrchovatě. ČEZ prostřednictvím své nadace poskytnul několik desítek milionů na boj s covid-19 velkým městům i maličkým vesničkám. Věříme, že lidé si potřebují po tom vypětí Vánoce alespoň trochu užít, proto jsme rádi opět přispěli i na výzdobu. I zdánlivé maličkosti jsou totiž v této době důležité,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Obce podporu uvítaly. V Petřvaldu na Karvinsku například zakoupili nové vánoční osvětlení na kulturní dům, protože to původní již bylo ve špatném technickém stavu. V Dětmarovicích se rozhodli peníze, které původně měly jít na doprovodný kulturní program slavnostního rozsvícení, věnovat dětem. „Do základní školy jsme koupili nový pingpongový stůl, pro děti v družině jsme zajistili čokoládové Mikuláše a prckové z mateřské školy si pochutnají na adventních kalendářích,“ řekl starosta Dětmarovic Ladislav Rosman. Někde už stromečky rozdávají radost, jinde s rozsvícením čekají až na sobotního Mikuláše.

Startuje adventní kalendář on-line soutěží

Zatímco děti si čekání na Ježíška krátí vyjídáním čokolád z adventních kalendářů, svým zákazníkům a fanouškům firemního profilu na Facebooku připravila Skupina ČEZ vánoční soutěž. Ode dneška na každý den připadá jedna soutěžní otázka, případně tipovačka či nějaký úkol, a to až do 16. prosince. Ti, kteří správně odpoví a bude jim přát i štěstí, získají poukaz na vánoční strom v hodnotě 1 000 Kč a vánoční světýlka k tomu. Soutěž, ze které se rozhodně netloustne, najdete na www.facebook.com/SkupinaCEZ.

Ani příznivci charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem nepřijdou zkrátka. I na ně již pošesté čeká oblíbená série soutěží Adventní kalendář. Mohou vyhrát cenné sportovní suvenýry, které do soutěží věnovali například Jaromír Jágr, Barbora Strýcová, nebo Petra Kvitová, ale také praktické sportovní pomůcky. Zájemci si o ně mohou zasoutěžit od 1. prosince až do Štědrého dne na Facebooku EPP (www.facebook.com/EPPpomahejpohybem).

Newsletter