Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Akce Greenpeace ve Chvaleticích může mít trestní dopad

Policie vyšetřuje akci ekologické organizace Greenpeace v elektrárně Chvaletice pro podezření z poškození cizí věci. Skupina 11 aktivistů obsadila v pondělí chladicí věž, vyvěsila na ni dva transparenty a opustila ji ve středu večer. Policie chtěla šest cizinců a pět Čechů na policejní služebně vyslechnout, všichni však na místě odmítli podat vysvětlení, řekla dnes ČTK mluvčí pardubické policie Jana Drtinová.

„Střežíme objekt, aby nedošlo k dalšímu narušení, později se bude provádět ohledání místa činu,“ uvedla Drtinová. Podle trestního zákoníku závisí možný trest na výši způsobené škody, která zatím nebyla vyčíslena. Pokud by byla velkého rozsahu, tedy nejméně pět milionů korun, hrozí aktivistům teoreticky dva až šest let vězení.

Výši škody začne elektrárna zjišťovat koncem tohoto nebo počátkem příštího týdne, až policie ukončí vyšetřování. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že může dosáhnout řádově několika milionů korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů. Aktivisté to zpochybnili s tím, že navrtání děr akumulátorovou vrtačkou nemůže věž příliš poškodit.

Podle generálního ředitele podniku Luboše Pavlase bude ohledání chladicí věže stát asi 600.000 korun. „Musíme postavit plošinu, provést znalecká posouzení, zda nebyl poškozen plášť, a pak vše demontovat. Podle toho se uvidí, zda to tím vše skončí, nebo budou škody řádově růst, pokud bychom museli udělat sanaci stavby,“ řekl ČTK Pavlas.

Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Severní energetická považuje nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Newsletter