Akcie BlackBerry včera +30 % na údajném zájmu Samsungu. Spekulace?

Jihokorejská společnost Samsung Electronics nedávno oslovila kanadského výrobce chytrých telefonů BlackBerry a nabídla mu převzetí až za 7,5 miliardy USD (178,4 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj a materiály, které agentura viděla. Samsung a BlackBerry později zprávy popřely.     

Podle zdroje cena nabídnutá Samsungem za jednu akcii představuje ve srovnání se současnou cenou akcií BlackBerry na trhu zisk až 60 procent. Představitelé obou firem se měli minulý týden setkat kvůli jednání o možné transakci. Zpráva vystřelila akcie BlacBerry vzhůru až o téměř 30 procent. Poté, co ji ovšem firmy dementovaly, se titul v prodlouženém obchodování vrátil o 14 %.    

BlackBerry však jednání o převzetí se Samsungem popřela. Také Samsung později uvedl, že nemá plány na převzetí BlackBerry. „Zprávy médií o akvizici jsou nepodložené,“ řekla agentuře Reuters mluvčí Samsungu.     

Každé zahraniční převzetí kanadské firmy musí schválit také vláda. Mluvčí kanadského premiéra Stephena Harpera se ke zprávě odmítl vyjádřit. „Nekomentujeme spekulace,“ řekl mluvčí Jason MacDonald. Stejně se vyjádřila i mluvčí ministerstva průmyslu, které by mělo na starosti přezkoumání případné dohody.     

Samsung by převzetím získal patenty BlackBerry, které by mu mohly pomoci v boji s dlouhodobým rivalem, americkou firmou Apple.  

Společnost BlackBerry, původně Research In Motion, byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní však BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji s operačním systémem Android a také za telefony iPhone od americké společnosti Apple. Podíl BlackBerry na světovém trhu s chytrými telefony se koncem roku 2013 propadl pod dvě procenta ze zhruba 20 procent v roce 2009.     

BlackBerry se nyní snaží obnovit ziskovost. Ztrátová firma v minulých letech v rámci úsporných opatření propustila zhruba 9500 zaměstnanců, tedy více než polovinu své celkové pracovní síly. Vedení doufá v obnovení ziskovosti počátkem letošního roku. 

Newsletter