Akcie v USA po statistice uzavřely smíšeně, dolar klesl

Americké akcie na závěr týdne oslabovaly, technologickému indexu se však ke konci obchodování podařilo ztráty smazat. Pokles způsobily slabé ekonomické údaje z USA, které měly dopad na banky, a obavy o další vývoj tržeb provozovatelů obchodních domů po zprávách o slabších tržbách některých firem.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 22,81 bodu, tedy 0,11 procenta, na 20.896,61 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 se snížil o 3,54 bodu, čili 0,15 procenta, na 2390,90 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 5,27 bodu, neboli 0,09 procenta, na 6121,23 bodu. Za celý týden Dow Jones klesl o půl procenta a S&P 500 ztratil 0,4 procenta. Nasdaq naopak posílil o 0,3 procenta.

Na trhu tento týden převládla negativní nálada kvůli nečekanému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odvolat ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Zpráva vyvolala obavy, zda nejnovější krize nezpozdí zavedení prorůstových plánů, jako snížení daní a zvýšení výdajů na infrastrukturu.

Dnešní statistika z USA ukázala, že jádrová inflace v dubnu činila 1,9 procenta. Poprvé od října 2015 se tak propadla pod dvě procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že jádrová inflace zůstane na březnových dvou procentech. Maloobchodní tržby v USA se pak v dubnu zvýšily o 0,4 procenta, analytici však čekali růst až o 0,6 procenta.

Slabší statistika zvýšila obavy ze zpomalení ekonomického růstu a přinesla otázky, zda centrální banka USA (Fed) bude nakloněna zvyšování úroků po celý letošní rok. Dnes tak oslabovaly hlavně banky, které obvykle těží z vyšších úrokových sazeb.

Maloobchodní firmy klesly již druhý den za sebou. Ztráty vyvolala čtvrteční zpráva J.C. Penney o slabších tržbách. Dnes oznámila slabší čtvrtletní tržby také firma Nordstrom. Obavy o vývoj tržeb maloobchodních firem pak posílila statistika. Výrazné ztráty dnes zaznamenala také firma General Electric, protože Deutsche Bank zhoršila hodnocení akcií firmy.

Dolar dnes oslabil v reakci na nejnovější statistiku, která vyvolala nervozitu kolem dalšího zvyšování úroků v USA. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o půl procenta na 99,19 bodu. Za celý týden však dolar stoupl a zaznamenal první týdenní růst za pět týdnů.

Euro vůči dolaru stouplo o 0,6 procenta na 1,0933 USD a k jenu o 0,1 procenta na 123,86 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,5 procenta na 113,30 JPY.

Newsletter