Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu nejvyšší za dva roky

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu rostla v říjnu nejrychleji za více než dva roky díky rozkvětu stavebního sektoru. Index nákupních manažerů (PMI), sestavovaný společností Caixin na základě průzkumu mezi nákupními manažery, se zvýšil na 51,2 bodu z 50,1 bodu v předchozím měsíci a ocitl se nejvýše od července 2014. Zpráva naznačuje, že druhá největší ekonomika světa se stabilizuje.

Průzkum Caixin se zaměřuje hlavně na menší, soukromé podniky. Ukázal, že výroba rostla nejrychleji za více než pět let díky silné domácí poptávce, která kompenzovala mírný pokles nových zahraničních objednávek.

Údaje z obrovského zpracovatelského sektoru Číny, který zaměstnává miliony lidí, je pozorně sledovaným indikátorem stavu širší ekonomiky. Ta loni rostla nejpomaleji za čtvrt století.

Navzdory zlepšení ukazatele oficiální statistici upozorňují, že slabá poptávka od zákazníků na velkých zahraničních trzích je velkou brzdou čínských továren. „Vzhledem ke slabému oživování globální ekonomiky je situace v dovozu a vývozu stále špatná,“ uvedl analytik čínského statistického úřadu Čao Čching-che.

Podobný průzkum v sektoru služeb ukázal, že v tomto odvětví aktivita expandovala nejrychleji od prosince 2015: její index stoupl na 54 bodů ze zářijových 53,7 bodu, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter